Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport: Dla Litwinów Polacy są religijni, a Polska to miejsce zakupów

0
Podziel się:

Litwini uważają Polaków przede wszystkim za osoby religijne, wykształcone i
pracowite, a Polskę kojarzą głównie z zakupami - wynika z raportu przedstawionego we wtorek w
Wilnie.

Litwini uważają Polaków przede wszystkim za osoby religijne, wykształcone i pracowite, a Polskę kojarzą głównie z zakupami - wynika z raportu przedstawionego we wtorek w Wilnie.

Ponad 200-stronicowy dokument przygotował Litewski Ośrodek Badań Socjologicznych na zamówienie polskiej ambasady.

"Potrzeba przeprowadzenia tego rodzaju badań powstała z przyczyn praktyczno-poznawczych" - zaznaczył ambasador RP w Wilnie Janusz Skolimowski podczas prezentacji raportu pod nazwą "Badanie opinii publicznej dotyczące wizerunku Polaków na Litwie i wizerunku Polski w społeczeństwie litewskim".

Ambasador odnotował, że w ciągu ostatnich kilku lat opinia na Litwie o Polakach, Polsce i mniejszości polskiej na Litwie była formowana głównie przez pryzmat ochrony praw tej mniejszości, a autorami tej opinii były głównie media. Dlatego, jak zaznaczył, powstała potrzeba dokonania poważnej analizy, która przedstawiłaby rzeczywisty obraz sytuacji.

"W naszym przekonaniu prezentowana analiza może przyczynić się do lepszego rozumienia wzajemnych relacji, zależności i wyzwań społecznych, co pozwoli na bardziej rzetelne i świadome spojrzenie na wynikające problemy" - powiedział Skolimowski.

Badania m.in. wskazują, że co piątemu mieszkańcowi Litwy Polska kojarzy się z robieniem zakupów, ale również 20 procent respondentów nie potrafiło wymienić ani jednego skojarzenia ze słowem "Polska". Badani najczęściej przypisywali Polakom raczej cechy pozytywne: religijność (73 proc.), skuteczność (66 proc.), wykształcenie (62 proc.), nowoczesność (61 proc.), pracowitość (54 proc.).

Przeważająca większość badanych wskazała, że Polska jest dla Litwy ważnym partnerem na arenie międzynarodowej (74 proc.), i że dla Litwy ważna jest współpraca z Polską w dziedzinie energetyki (59 proc.).

Z raportu wynika, że ponad połowa mieszkańców Litwy w ogóle nie ma kontaktu z polskimi obywatelami, zaś dwie trzecie oświadczyło, że do Polski nie jeździ. Stosunkami polsko-litewskimi nie interesuje się co trzeci mieszkaniec Litwy.

13 proc. nie chce mieć Polaka za sąsiada, 11 proc. nie chciałoby z Polakiem pracować w jednym przedsiębiorstwie, a 26 proc. sprzeciwiłoby się małżeństwu swego dziecka z Polakiem - wskazuje raport.

Autorzy badań w podsumowaniu napisali: "Należy stwierdzić, że z jednej strony opinia mieszkańców Litwy na temat Polaków w 2011 roku pogorszyła się, z drugiej strony, absolutna większość mieszkańców kraju akceptuje sąsiadów - Polaków". "To znaczy, że mieszkańcy Litwy w codziennych interakcjach raczej są skłonni do nawiązywania kontaktów osobistych i budowania więzi międzyludzkich" - czytamy w podsumowaniu.

Raport wydany w językach polskim i litewskim zostanie rozpowszechniony w środowiskach akademickich i politycznych obu krajów.

Badania socjologiczne zostały przeprowadzone w dniach 23 stycznia - 20 lutego; wzięło w nich udział 1009 mieszkańców Litwy w wieku 15-74 lat.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)