Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Raport Eurotest: coraz więcej Rosjan odwiedza Gdańsk

0
Podziel się

Rosjanie są drugą, po Niemcach, najliczniejszą grupą turystów odwiedzających
Gdańsk - wynika z raportu Instytutu Eurotest przedstawionego podczas Polsko-Rosyjskiego Forum
Turystycznego. W III kwartale przyjechało ich ok. 170 tys. Głównym celem są zakupy, popularne są
pobyty weekendowe.

bErsyTVh

Rosjanie są drugą, po Niemcach, najliczniejszą grupą turystów odwiedzających Gdańsk - wynika z raportu Instytutu Eurotest przedstawionego podczas Polsko-Rosyjskiego Forum Turystycznego. W III kwartale przyjechało ich ok. 170 tys. Głównym celem są zakupy, popularne są pobyty weekendowe.

Jak poinformowano w poniedziałek na briefingu w czasie forum turystycznego w Gdańsku, w lipcu, sierpniu i we wrześniu miasto odwiedziło 3,36 mln turystów (1,36 mln z zagranicy i 2 mln z kraju), a Rosjanie stanowili 12,5 proc. obcokrajowców. Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Aleksandr Karaczewcew powiedział dziennikarzom, że Rosjanie w ciągu 9 miesięcy tego roku wydali w Pomorskiem 62 mln dolarów.

Grażyna Adamska z Urzędu Miasta w Gdańsku powiedziała, że według badań powodem przyjazdu ponad 50 proc. Rosjan są zakupy. Podkreśliła, że ok. 40 proc. pytanych deklarowało pobyty 2-3 dniowe (weekendowe). "To oznacza, że oprócz zakupów chcą też coś zobaczyć, zwiedzać oraz korzystać z oferty kulturalnej i np. SPA" - dodała. Rosjanie najczęściej odwiedzają Główne Miasto, ZOO w Oliwie i stadion piłkarski PGE Arena Gdańsk.

bErsyTVj

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, powołując się na dane GUS, poinformował, że w pierwszym półroczu 2013 r. Rosjanie wydali w Polsce co najmniej 238 mln zł. Zaznaczył, że trzeba zrobić "naprawdę dużo i w regionie warmińsko-mazurskim, i w woj. pomorskim, żeby te obroty systematycznie wzrastały". Zwrócił uwagę, że Pomorskie jest zainteresowane uruchomieniem nowych przejść granicznych do obsługi małego ruchu granicznego, zwłaszcza przejść morskich. Obecnie przekraczający granicę korzystają głównie z dwóch przejść drogowych: Grzechotki Mamonowo II i Gronowo Mamonowo.

W Gdańsku od soboty odbywa się 10. Polsko-Rosyjskie Forum Turystyczne. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele ok. 70 firm (touroperatorów) z Rosji i ponad 240 polskich firm działających w turystyce (reprezentanci pensjonatów, ośrodków SPA i organizatorów turystyki). Oprócz Gdańska, Rosjanie odwiedzą też Warszawę, Rzeszów i Kraków, gdzie zaplanowano spotkania z przedstawicielami firm branży turystycznej.

Liczba turystów z Rosji odwiedzających Gdańsk i Pomorze sukcesywnie rośnie od ponad roku, po objęciu niektórych gmin woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego tzw. małym ruchem granicznym z obwodem kaliningradzkim. Umowę między Polską a Federacją Rosyjską o zasadach małego ruchu granicznego podpisano 11 grudnia 2011 r. w Moskwie. Weszła w życie 27 lipca 2012 roku.

Po stronie polskiej umowa o małym ruchu obejmuje część woj. pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski; w woj. warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn i powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną jest cały obwód kaliningradzki. (PAP)

bErsyTVp

bls/ je/ jra/

bErsyTVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)