Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport KRRiT: TVP najbardziej bezstronna w relacjach z 11 listopada

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej szczegółów z raportu
#

# dochodzi więcej szczegółów z raportu #

27.02. Warszawa (PAP) - W relacjonowaniu wydarzeń z 11 listopada ub.r. najbardziej bezstronna była TVP; w TVN24 najsilniej wyrażano antypatie ideowe do części organizatorów Marszu Niepodległości, zaś TV Trwam prezentowała krytyczny stosunek do państwa - wynika z raportu KRRiT.

Raport z monitoringu serwisów i wybranych programów publicystycznych, poświęconych obchodom ubiegłorocznego Święta Niepodległości, wykonał zespół badawczy pod kierunkiem prof. Ireneusza Krzemińskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Został zaprezentowany w poniedziałek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Z raportu wynika, że w serwisach informacyjnych TVP (TVP1, TVP2 i TVP Info) bardzo dbano, aby przedstawić możliwie wyczerpująco najważniejsze wydarzenia w dniu Święta Niepodległości. W najwyższym stopniu w TVP była też zachowana bezstronność dziennikarska. Także w telewizji publicznej najbogatsze były informacje o wydarzeniach poza stolicą.

W raporcie zaznaczono, że najsilniej - relatywnie rzecz biorąc, w porównaniu z innymi stacjami - "antypatie ideowe do części organizatorów Marszu Niepodległości" wyrażano w TVN24, choć często pojawiały się takie akcenty także w materiałach TVP Info. Podkreślono przy tym, że w obu tych stacjach materiały dziennikarskie były profesjonalnie prowadzone, zaś gdy dziennikarze wyrażali swoje stanowisko, było to dobrze udokumentowane.

Z kolei programy Telewizji Trwam "w jednoznaczny sposób dewaluowały i odbierały zgoła prawo do patriotyzmu wszelkim krytykom Marszu Niepodległości, a przede wszystkim organizatorom kontrmanifestacji na ul. Marszałkowskiej w Warszawie", tj. wiecu "Kolorowa Niepodległa".

Jak podkreślono, w audycjach TV Trwam podejmowano co prawda najbardziej merytorycznie zagadnienia związane ze Świętem Niepodległości, jednak we wszystkich programach występowali jedynie zwolennicy obozu narodowego, "zdefiniowanego w kategoriach katolicko-narodowych". W świetle raportu dyskusje na antenie toruńskiego nadawcy "z góry dewaluowały wszelkie inne orientacje ideowe, przypisując im niepatriotyczne albo zgoła antynarodowe treści".

"Należy zwrócić uwagę na bardzo mocne stwierdzenia opisujące współczesne państwo polskie jako twór niemal wrogi i nienarodowy. Zasadnie można mówić o wyraźnie antypaństwowej retoryce i emocjonalnych określeniach na ten temat" - podkreślono w dokumencie.

TV Trwam kształtowała też obraz przeszłości "całkowicie fałszywy historycznie", pomijając jeden z podstawowych sporów ideowo-politycznych Polski międzywojennej, tj. konflikt między obozem piłsudczykowskim a obozem endecji Romana Dmowskiego.

Raport wskazuje, że z kolei w komentarzach w serwisach Polsatu (także Polsat News) zastosowano "salomonowe rozwiązanie" - uznając zarówno zwolenników Marszu Niepodległości, jak i wiecu "Kolorowa Niepodległa" za radykałów ideowo-politycznych, do których zdecydowana większość Polaków odnosi się krytycznie i od nich dystansuje.

Jak ocenił przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak, raport nie potwierdził tezy o zmanipulowaniu przekazów z 11 listopada przez poszczególnych nadawców, w związku z czym KRRiT nie zastosuje restrykcji w stosunku do żadnego z nich.

Raport będzie dostępny na stronie internetowej KRRiT - www.krrit.gov.pl.

Na początku grudnia ub.r. klub parlamentarny PiS skierował skargę do KRRiT, w której zwrócił się o analizę relacji medialnych z obchodów 11 listopada. Według klubu stacje telewizyjne zafałszowały obraz święta. W skardze podkreślono, że w Marszu Niepodległości wzięły udział "dziesiątki tysięcy zwykłych, spokojnych i odpowiedzialnych obywateli", a sam marsz przebiegał w spokoju.

"Natomiast w mediach elektronicznych, zwłaszcza w TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, TVN24, Polsat i Polsat News zobaczyliśmy inny obraz święta 11 listopada. Zobaczyliśmy zadymy, a nie patriotyczną manifestację. Nie było żadnej relacji z zasadniczego wydarzenia, jakim był Marsz Niepodległości w Warszawie. Pokazywano wyłącznie sceny chuligańskie czy wręcz bandyckie, dziejące się bez związku z Marszem oraz lewacką kontrdemonstrację, której głównym celem było zablokowanie świętowania niepodległości Rzeczpospolitej" - napisano w skardze.

Z okazji obchodów Święta Niepodległości 11 listopada ub.r. w Warszawie odbył się m.in. wiec "Kolorowa Niepodległa", zorganizowany przez Porozumienie 11 listopada, a także "Marsz Niepodległości", zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. W trakcie obchodów doszło do zamieszek; zdewastowano m.in. 14 radiowozów. W wielu punktach miasta dochodziło do ataków na dziennikarzy, operatorów i fotoreporterów, którzy byli obrzucani kamieniami i petardami; zdemolowano kilka samochodów redakcji. Lekko rannych zostało 40 policjantów, do szpitali trafiło 30 osób. Zatrzymano 210 osób i postawiono im zarzuty o wykroczenia oraz przestępstwa m.in. napaść na policjanta, naruszenie nietykalności, niszczenie mienia. (PAP)

mca/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)