Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport: muzyka Lutosławskiego stale obecna na rynku fonograficznym

0
Podziel się:

Muzyka Witolda Lutosławskiego jest niezmiennie obecna na rynku
fonograficznym w, co najmniej, takim stopniu jak za życia kompozytora - wynika z "Raportu o
obecności muzyki Witolda Lutosławskiego w życiu muzycznym w Polsce i na świecie", powstałym w
Instytucie Muzyki i Tańca.

Muzyka Witolda Lutosławskiego jest niezmiennie obecna na rynku fonograficznym w, co najmniej, takim stopniu jak za życia kompozytora - wynika z "Raportu o obecności muzyki Witolda Lutosławskiego w życiu muzycznym w Polsce i na świecie", powstałym w Instytucie Muzyki i Tańca.

Wyniki raportu zostały omówione na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dotyczącej obchodów trwającego Roku Lutosławskiego. Przygotowując raport badano obecność muzyki kompozytora od jego śmierci w 1994 roku do momentu rozpoczęcia obchodów 100. rocznicy urodzin, czyli do końca 2012 roku. Raport zostanie uzupełniony na początku 2014 roku o wszystkie wydarzenia i osiągnięcia Roku Witolda Lutosławskiego w 2013.

"Można byłoby przypuszczać, że po śmierci kompozytora, a zarazem wykonawcy wielu swoich dzieł, liczba wykonań jego muzyki, w tym nagrań, w minimalnym chociaż stopniu zmaleje. W przypadku Witolda Lutosławskiego tak się nie stało" - podkreślają autorzy raportu. Z dostępnych w internecie katalogów wytwórni płytowych, a także dyskografii, jaka ukazała się w 2008 roku wynika, że w okresie od 1994 do 2012 roku włącznie pojawiło się na rynku około dwieście płyt zawierających przynajmniej po jednej kompozycji Witolda Lutosławskiego. Dla porównania - wspomniana dyskografia dzieł kompozytora odnotowuje około 350 nagrań z lat 1950-1994. Jeśli więc wziąć pod uwagę średnią liczbę płyt wydawanych w ciągu roku byłaby ona minimalnie wyższa po roku 1994.

Autorzy raportu stwierdzają, że statystyka świadczy dobitnie o tym, że muzyka Witolda Lutosławskiego jest obecna na rynku fonograficznym w, co najmniej, takim stopniu jak za życia kompozytora. Znajduje też wciąż nowych "ambasadorów" w osobach cenionych na całym świecie wykonawców - solistów, kameralistów, a także orkiestr i dyrygentów, którzy utrwalają swoje wykonania na płytach rozmaitych wytwórni.

W raporcie opublikowane są też m.in. przeprowadzone w grudniu 2012 przez CBOS badania dotyczące rozpoznawalności Witolda Lutosławskiego wśród Polaków. Na pytanie, czy wie pan/ pani kim był Witold Lutosławski twierdząco odpowiedziało 39,9 proc. Ta grupa badanych poprawnie wskazała też, że był kompozytorem.

Omawiając tegoroczne obchody Roku Lutosławskiego dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski zauważył, że jednym z głównych filarów Roku Lutosławskiego jest program ministra kultury "Lutosławski 2013 - Promesa". Umożliwił on realizację prawie 1100 wydarzeń odbywających się w Polsce i za granicą, w tym w 12 państwach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Powstaje też pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i twórczości Witolda Lutosławskiego, zaplanowane jest wydanie niepublikowanych dotąd utworów kompozytora, odbędą się wystawy, spektakle, dyskusje i spotkania.

W maju, w ramach międzynarodowych wydarzeń roku koordynowanych przez Instytut Adama Mickiewicza odbędą się koncerty London Symphony Orchestra pod batutą Antonio Pappano w Udine (14 maja) i Londynie (19 maja). Dyrygent Krzysztof Urbański poprowadzi NDR Symphony Orchestra w Hamburgu (16 maja).

Sierpień w Warszawie upłynie pod znakiem IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa, w tym roku noszący tytuł "Od Chopina do Lutosławskiego".

Jesienią zostanie wydana nowa publikacja Narodowego Instytutu Audiowizualnego pt. "Lutosławski/ świat" - kolekcja pięciu płyt CD i jednej DVD z niepublikowanymi dotąd nagraniami m.in. piosenkami w wykonaniu Kaliny Jędrusik, Ireny Santor, Violetty Villas.

NInA planuje również udostępnienie jesienią specjalnie opracowanej muzycznej kolekcji online, poświęconej twórczości Witolda Lutosławskiego, ale także Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, w związku z przypadającymi w tym roku 80. rocznicami urodzin obu kompozytorów. Serwis zawierać będzie największy ogólnodostępny zbiór utworów tych twórców - nie tylko wielkich dzieł koncertowych i scenicznych, ale również muzyki tworzonej dla filmu, teatru czy popularnych piosenek.

1 grudnia 2013 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Narodowy Instytut Audiowizualny zorganizuje również jubileuszowy koncert, podczas którego odbędzie się prawykonanie utworu inspirowanego muzyką Witolda Lutosławskiego, skomponowanego przez Bryceaa Dessnera - nowojorskiego twórcę muzyki i instrumentalistę, członka zespołu The National.

Pełne kalendarium Roku Lutosławskiego jest dostępne na stronie www.lutoslawski.culture.pl Program obchodów Roku Lutosławskiego przygotowany został na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)