Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport na temat pracy polskich posłów sprawozdawców w PE

0
Podziel się:

Najwięcej polskich europosłów zasiada w tych komisjach Parlamentu Europejskiego, w których powstaje najmniej unijnego prawa - wynika z raportu kampanii _ Mam Prawo Wiedzieć _. Autorzy raportu przyjrzeli się pracy polskich europosłów pełniących w PE funkcję sprawozdawców.

Z raportu wynika też, że Polacy są w obecnej kadencji PE autorami 102 sprawozdań, głównie w obszarze prawa, rozwoju regionalnego oraz rolnictwa.

Jak wyjaśniono w dokumencie, europosłowie, którzy są sprawozdawcami w danej sprawie, szczególnie, jeśli leży ona w gestii prawodawczej PE, mają realny wpływ na kształt tworzonego w Unii prawa; to oni zbierają bowiem opinie, uzgadniają przepisy i przygotowują projekt do głosowania.

Europosłowie opracowują sprawozdania w ramach komisji parlamentarnych, w których pracują. W obecnej kadencji (do października 2013 r.) najwięcej dyrektyw i rozporządzeń przyjęto w komisjach: gospodarki i waluty, środowiska i ochrony zdrowia, a także rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa oraz praw obywateli UE. Najmniej aktów prawnych powstało w obszarach: budżetu Unii, spraw zagranicznych i praw człowieka, ustroju Unii oraz kultury i edukacji.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że polska reprezentacja w komisjach PE, gdzie powstaje najwięcej dyrektyw i rozporządzeń jest stosunkowo słaba. W komisji gospodarki i waluty zasiada tylko trzech polskich europosłów, w komisji środowiska i ochrony zdrowia, tak samo jak w komisji praw obywateli UE - sześciu. Stosunkowo liczną reprezentację Polska ma w komisji rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa.

Najwięcej - bo piętnaścioro - polskich reprezentantów pracuje w komisji spraw zagranicznych, która - zaznaczają autorzy raportu - ma niewielkie kompetencje do podejmowania decyzji; polityka zagraniczna pozostaje bowiem nadal w większości w gestii państw członkowski UE. Sprawami budżetu zajmuje się dziesięcioro polskich europosłów. Autorzy raportu zaznaczają, że w komisjach budżetu oraz kontroli budżetowej powstało w obecnej kadencji tylko 1,6 proc. wszystkich aktów prawnych przyjętych w zwyklej procedurze legislacyjnej (COD).

Według raportu podział sprawozdań jest przedmiotem negocjacji pomiędzy frakcjami PE; im większa frakcja, tym większy uzyskuje przydział sprawozdań. W przypadku polskich europosłów oznacza to, że teoretycznie największą szansę na przygotowanie sprawozdania mają posłowie PO i PSL należący do Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz posłowie SLD z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D). Z drugiej strony polscy posłowie z tych frakcji muszą pokonać największą liczbę konkurentów na drodze do objęcia misji sprawozdawcy w porównaniu z posłami z mniejszych frakcji.

Polacy stanowią w szeregach EPL 11 proc. wszystkich europosłów, a w S&D - 4 proc. Tymczasem europosłowie należący do PiS stanowią w mniejszościowych Europejskich Konserwatystach i Reformatorach (EKR) 20 proc. wszystkich eurodeputowanych. W przypadku jednego z najmniejszych ugrupowań w PE - Europy Wolności i Demokracji (EWD) - czterej polscy posłowie stanowią 13 proc. składu tej frakcji. W związku z tym w praktyce nie ma dużej dysproporcji między liczbą sprawozdań przygotowanych przez posłów z największych i z mniej licznych frakcji politycznych w PE.

W obecnej kadencji PE (do października 2013 r.) polscy europosłowie prowadzili w sumie 102 sprawozdania. 29 polskich europosłów z EPL przygotowało 63 raporty, siedmioro europosłów z S&D - 18 raportów. Z kolei europosłowie z mniejszościowych frakcji EKR oraz EWD odpowiednio 20 i jeden. Blisko 16 proc. polskich europosłów nie prowadziło do tej pory ani jednego sprawozdania czy kontrsprawozdania - zaznaczają autorzy raportu.

Najwięcej sprawozdań polscy posłowie przygotowali w obszarze przynależnym komisjom: prawnej, rozwoju regionalnego oraz rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa. Posłowie EPL największą liczbę raportów oddali w obszarze rozwoju regionalnego - pięć; w tym trzy przygotowała Danuta Huebner, dwa - Jan Olbrycht.

W S&D autorem wszystkich sprawozdań w zwykłej procedurze legislacyjnej jest Lidia Geringer, specjalizującą się w obszarze kodyfikacji prawa europejskiego. Posłowie EKR przygotowali pięć sprawozdań w obszarze rolnictwa i rybołówstwa oraz jeden w obszarze pracy, handlu i usług, którego autorem jest Adam Bielan.

Raport został przygotowany przez Stowarzyszenie 61. w ramach kampanii _ Mam Prawo Wiedzieć _.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)