Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport o zdrowiu psychicznym mieszkańców Śląska

0
Podziel się:

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia
Psychicznego Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach
przygotowało raport dotyczący zdrowia psychicznego mieszkańców
woj. śląskiego.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach przygotowało raport dotyczący zdrowia psychicznego mieszkańców woj. śląskiego.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego i edukacja społeczna, po raz czternasty obchodzony będzie w najbliższy wtorek, 10 października. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Budowanie świadomości - redukowanie ryzyka. Choroba psychiczna i samobójstwo".

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku pod opieką lekarzy psychiatrów w regionie śląskim było ponad 140 tys. osób, z czego blisko 40 tys. zgłosiło się do nich po raz pierwszy w życiu.

"Niepokojącym zjawiskiem jest to, że wzrasta liczba dzieci i młodzieży do 18 roku życia, borykających się z problemami psychicznymi" - ocenił Robert Grzesiński ze Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego.

Najbardziej rozpowszechnione problemy związane ze zdrowiem psychicznym to zaburzenia nerwicowe związane ze stresem, organiczne zaburzenia psychiczne, schizofrenia, zaburzenia nastroju, depresje oraz zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym.

W ubiegłym roku w szpitalach psychiatrycznych i oddziałach psychiatrycznych szpitali ogólnych w regionie hospitalizowano ponad 30 tys. pacjentów, z czego ponad 3 proc. stanowiły osoby, które nie ukończyły 18 lat. Najczęstsze przyczyny hospitalizacji, to - obok schizofrenii, nerwic wywołanych stresem oraz zaburzeń nastroju - zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków psychoaktywnych.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2020 roku choroby psychiczne staną się jednym z poważniejszych problemów zdrowotnych w populacji europejskiej. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day) po raz pierwszy zorganizowano 10 października 1992 r. Myśl przewodnią obchodów co roku wyznacza Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego.

Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego jest instytucją podległą wojewodzie śląskiemu. Do jej zadań należy m.in. zbieranie i opracowywanie danych statystycznych oraz przygotowywanie analiz z zakresu zdrowia mieszkańców województwa i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, a także obsługa konsultantów wojewódzkich w dziedzinie medycyny i farmacji oraz kontrola zakładów opieki zdrowotnej w regionie. (PAP)

mab/ bba/

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)