Notowania

legalizacja marihuany
02.06.2011 09:50

Raport ONZ: Zalegalizujmy marihuanę

Komisja, w której skład wchodzi m.in. Kofi Annan, stwierdziła, że światowa wojna z handlem narkotykami nie powiodła się, dlatego trzeba rozważyć inne rozwiązania prawne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStockphoto)

Najnowszy raport Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej przekonuje, że trwająca od dekady _ globalna wojna z narkotykami nie powiodła się, co pociągnęło dewastujące konsekwencje dla społeczeństw i jednostek na całym świecie _.

_ - Przywódcy polityczni i osoby publiczne powinny mieć odwagę, aby wyrazić publicznie to, co wielu z nich przyznaje prywatnie: że dowody pokazują, iż represyjne strategie nie rozwiążą problemu narkotyków oraz że wojna z narkotykami nie została i nie może być wygrana _ - głosi raport. Według autorów raportu rządy powinny rozważyć legalizację marihuany i innych kontrolowanych substancji.

W skład 19-osobowej komisji wchodzi były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, były wysoki urzędnik w administracji amerykańskich prezydentów Ronalda Reagana i Richarda Nixona, George P. Schultz, były szef banku centralnego USA - Fed - Paul Volcker, byli prezydenci Meksyku, Brazylii, Kolumbii oraz pisarze Carlos Fuentes i Mario Vargas Llosa, brytyjski biznesmen Richard Branson.

Autorzy raportu uważają, że rządy zamiast walczyć z konsumentami narkotyków, _ którzy nie szkodzą innym _, powinny rozważyć zakończenie karania za używanie narkotyków i wypróbować inne modele prawne, które uderzą w zorganizowane grupy przestępcze i pomogą ludziom uzależnionym.

Komisja opowiedziała się za polityką narkotykową opartą na sprawdzonych empirycznie metodach, które obniżają poziom przestępczości, sprzyjają podwyższeniu standardów zdrowotnych oraz rozwojowi społecznemu i gospodarczemu.

Komisja była szczególnie krytyczna wobec Stanów Zjednoczonych, które zdaniem jej członków muszą zmienić politykę antynarkotykową - z nastawionej na zwalczanie przestępczości na nastawioną na opiekę medyczną i prawa człowieka.

_ Mamy nadzieję, że USA przynajmniej zaczną myśleć, iż istnieją alternatywy _ - uważa były prezydent Kolumbii Cesar Gaviria.

_ Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, której z powodzeniem można zapobiec i leczyć. Szerszy dostęp do narkotyków, co sugeruje ten raport, sprawi, że będzie trudniej zapewnić naszym społeczeństwom zdrowie i bezpieczeństwo _ - przekonuje rzecznik amerykańskiego Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Biuro powołuje się na statystyki, według których w USA w porównaniu z sytuacją sprzed trzydziestu lat w ciągu ostatnich pięciu lat poziom spożycia kokainy wśród młodych ludzi spadł o 30 proc.

Z kolei autorzy raportu powołują się na szacunki ONZ, według których pomiędzy rokiem 1998 a 2008 spożycie opiatów na całym świecie wzrosło o 34,5 proc., kokainy o 27 proc., a marihuany o 8,5 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t140329.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/butelki;i;jajka;w;obronie;marihuany,16,0,840720.html) Butelki i jajka w obronie marihuany Według służb porządkowych manifestowało od pięciu do sześciu tysięcy osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t140286.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;na;marszu;wyzwolenia;konopi,185,0,840633.html) Palikot na "Marszu Wyzwolenia Konopi" Demonstranci domagają się legalizacji marihuany, prawa do posiadania jej 30 gramów na własny użytek oraz trzech roślin pod domową uprawę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t130668.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/narkotyki;na;wlasny;uzytek;bez;kary;sejm;zmienil;ustawe,168,0,804520.html) Narkotyki na własny użytek bez kary? Sejm zmienił ustawę Beata Kempa z PiS pytała ministra Kwiatkowskiego, która mafia wygrała: _ narkotykowa _ czy _ dopalaczowa _.
Tagi: legalizacja marihuany, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz