Notowania

wiadomości
18.07.2012 11:32

Raport Rady Europy o walce z praniem pieniędzy pozytywny dla Watykanu

Komitet Moneyval, instytucja Rady Europy oceniająca systemy walki z praniem brudnych pieniędzy, pozytywnie ocenił w opublikowanym w środę raporcie większość zasad obowiązujących w tej dziedzinie w Watykanie. Zaapelował jednak o wzmożenie czujności.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Komitet Moneyval, instytucja Rady Europy oceniająca systemy walki z praniem brudnych pieniędzy, pozytywnie ocenił w opublikowanym w środę raporcie większość zasad obowiązujących w tej dziedzinie w Watykanie. Zaapelował jednak o wzmożenie czujności. *

Kontrolę w instytucjach Stolicy Apostolskiej, przede wszystkim w watykańskim banku IOR, przeprowadzono w ramach działań poprzedzających ewentualne wpisanie Watykanu na tzw. białą listę, czyli spis państw stosujących przejrzyste zasady walki z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Z raportu inspektorów Moneyval wynika, że pozytywną ocenę zgodności z międzynarodowymi przepisami otrzymało 9 na 16 zastosowanych rekomendacji. Spośród łącznie 45 zaleceń uznano zgodność 49 proc. z nich; pozostałe wymagają dopracowania.

Raport Rady Europy nawołuje Stolicę Apostolską do "wzmocnienia czujności". Przyznano w nim, że wprowadzając nowe przepisy, zgodne z zasadami obowiązującymi w prawie międzynarodowym, Watykan pokonał "długą drogę w dość krótkim czasie". Jednak system walki z procederami musi być skuteczniejszy - oceniono.

Watykan uznał, że ogłoszony raport to nie koniec podejmowanych starań o przejrzystość, ale "kamień milowy" na tej drodze.(PAP)

sw/ akl/ ala/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz