Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport UE. Dyskryminacja na tle etnicznym to wciąż nierozwiązany problem

0
Podziel się:

Rasizm i dyskryminacja to kwestie, z którymi państwa europejskie jeszcze sobie nie poradziły.

Raport UE. Dyskryminacja na tle etnicznym to wciąż nierozwiązany problem
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Dyskryminacja obywateli na tle etnicznym, rasizm, zjawisko wzmożonej imigracji to kwestie, z którymi państwa europejskie jeszcze sobie nie poradziły - podkreśla Agencja Praw Podstawowych UE w opublikowanym rocznym raporcie.

Najnowszy raport (za 2011 r.) obejmuje wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz Chorwację, która najprawdopodobniej wstąpi do Unii w 2013 roku.

Autorzy raportu odnotowują, że UE poczyniła postępy w walce z handlem ludźmi, w dziedzinie ochrony ofiar przestępstw, i zauważają, że część państw unijnych powzięła kroki w kierunku skrócenia postępowań sądowych.

Istnieje jednak wiele nierozwiązanych problemów, przede wszystkim związanych z dyskryminacją etniczną, rasizmem i kwestią praw imigrantów - wskazano.

- _ Dyskryminacja etniczna to wciąż smutna rzeczywistość w całej UE, czy to w dziedzinie opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia czy warunków mieszkaniowych _ - podkreśla raport.

Raport przywołuje podwójny atak prawicowego ekstremisty Andersa Behringa Breivika w Oslo w lipcu ub.r., w którym zginęło 77 osób, jako przykład _ niepowstrzymanego rasizmu _ i nietolerancji.

Problem dyskryminacji etnicznej ilustruje położenie społeczności romskiej. Z badania przeprowadzonego w 11 państwach UE, także w Polsce, wynika m.in., że blisko 50 proc. Romów mieszka w domach, gdzie brakuje co najmniej jednego z podstawowych udogodnień, takich jak kuchnia, toaleta i prysznic oraz elektryczność. Ponadto 90 proc. Romów żyje poniżej granicy ubóstwa, a prawie połowa w ostatnim roku doświadczyła dyskryminacji z powodu pochodzenia.

O tym, że dyskryminacja etniczna jest wciąż niezażegnanym problemem, świadczą ataki na Romów, starcia między azylantami i mieszkańcami, a także morderstwa dokonywane na tle rasowym - podkreślono w raporcie.

W kwestii imigracji i prawa azylowego największy problem stanowi zjawisko wzmożonej imigracji. - _ Arabska wiosna i powstanie w Libii doprowadziły do zwiększonego napływu imigrantów do państw na południowych obrzeżach UE _; sytuacja tych imigrantów jest _ krytyczna _.

W 2011 roku przez granicę unijną na styku Grecji i Turcji próbowało przedostać się ponad 55 tys. osób, o 14 proc. więcej niż w 2010 roku. Z kolei w wyniku rewolty w Tunezji i Libii na Maltę, do Grecji, Włoch i Hiszpanii przybyło blisko 63 tys. ludzi.

Zdaniem autorów raportu polepszyło się traktowanie imigrantów poddawanych procedurom na granicy, jednak problem stanowią _ nieludzkie warunki w przygranicznych kompleksach, gdzie przetrzymywani są imigranci _ do czasu rozpatrzenia ich sprawy.

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej to niezależna agencja unijna z siedzibą w Wiedniu monitorująca przestrzeganie w państwach UE praw podstawowych, czyli uprawnień obywateli w kontakcie z państwem.

Czytaj więcej informacji ze świata w Money.pl
Ostra reakcja na doniesienia z Polski. Będzie... Parlament Europejski przygotuje nowy raport dotyczący sprawy domniemanych więzień CIA na starym kontynencie, w tym w Polsce
Idą lepsze czasy dla przedsiębiorców? Nowy proje Inicjatywa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viviane Reding ma znieść wciąż istniejące bariery w handlu transgranicznym.
Obama ostro do dziennikarza. O co poszło? - _ Dlaczego stawia pan obcokrajowców ponad Amerykanami? _- krzyczał do prezydenta reporter. Zdenerwowany Obama przerwał swoje przemówienie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)