Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RAŚ chce powołać fundację szkolącą opiekunów zabytków przemysłowych

0
Podziel się:

Działacze Ruchu Autonomii Śląska zapowiadają utworzenie fundacji szkolącej
osoby opiekujące się zabytkami przemysłowymi. Ma to być element działań RAŚ na rzecz zachowania i
rewaloryzacji obiektów postindustrialnych, z których wiele od dawna niszczeje.

Działacze Ruchu Autonomii Śląska zapowiadają utworzenie fundacji szkolącej osoby opiekujące się zabytkami przemysłowymi. Ma to być element działań RAŚ na rzecz zachowania i rewaloryzacji obiektów postindustrialnych, z których wiele od dawna niszczeje.

Swoje plany lider Ruchu, członek zarządu woj. śląskiego Jerzy Gorzelik i kandydat tego ugrupowania w wyborach uzupełniających do Senatu Paweł Polok przedstawili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w zabytkowej kopalni "Ignacy" (dawniej "Hoym") w Rybniku. Jak zapewnił Gorzelik, fundacja powstanie niezależnie od wyniku wyborczego Poloka.

"Kopalnia +Ignacy+, jak wiele podobnych obiektów tego typu, boryka się z dość poważnymi problemami. (...) My staramy się łączyć dwa porządki - z jednej strony dążymy do zmian systemowych - prezentując wizję państwa, w której dziedzictwem kulturowym (...) będą zajmowały się regiony i w tych regionach na ten cel będzie zdecydowanie więcej pieniędzy. Ale mamy też świadomość, że to rozwiązanie nie przyjdzie dziś, jutro, za rok czy dwa" - mówił Gorzelik.

Aby przeciwdziałać już teraz postępującemu zniszczeniu wielu zabytków, RAŚ chce stymulować aktywność ich gospodarzy powołując na szczeblu regionalnym fundację koncentrującą się na tzw. zadaniach miękkich. Chodzi przede wszystkim o szkolenia przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji zajmujących się zabytkami przemysłowymi w zakresie pozyskiwania środków na poważne inwestycje.

"To jest absolutnie pilna potrzeba, którą w tej chwili diagnozujemy na podstawie naszych doświadczeń w samorządzie województwa. Mamy wiele podmiotów, które wykazują bardzo duże zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego, ale bardzo często brak im wiedzy o metodach i źródłach pozyskiwania środków. Tę wiedzę za pośrednictwem fundacji będziemy chcieli im dostarczyć" - wskazał Gorzelik.

Instytucja o roboczej nazwie "Fundacja Ochrony Dziedzictwa Industrialnego" ma mieć otwartą formułę, RAŚ zaprasza do niej przedstawicieli innych środowisk. Na razie Gorzelik zapowiedział, że wraz z Polokiem zaangażuje się w utworzenie fundacji, również finansowo.

Na początku 2010 r. Ruch Autonomii Śląska (który od jesieni 2010 r. współrządzi woj. śląskim) rozpoczął starania o stworzenie zasilanego z publicznych środków Funduszu Ochrony Zabytków Przemysłowych. W kwietniu 2011 r. rezolucję w tej sprawie przyjął Sejmik Woj. Śląskiego; w kolejnych miesiącach podobne uchwały przyjmowali też radni m.in. Katowic.

Poniedziałkowa konferencja była pierwszą z trzech planowanych tematycznych spotkań prasowych RAŚ przed kwietniowymi wyborami uzupełniającymi. Poza kwestią ratowania zabytków działacze Ruchu mówili o zobowiązaniach Poloka co do starań o uznanie mowy śląskiej za język regionalny oraz o wprowadzenie do programów szkolnych przedmiotu: wiedza o regionie.

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu rybnickim odbędą się 21 kwietnia; są konieczne po śmierci senatora Platformy Obywatelskiej Antoniego Motyczki. Jednomandatowy okręg wyborczy do Senatu RP nr 73 obejmuje miasto Rybnik oraz powiaty: rybnicki i mikołowski. (PAP)

mtb/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)