Notowania

wiadomości
16.03.2011 18:56

Raś niebawem zaproponuje reorganizację krakowskiej PO

Szef małopolskiej PO, poseł Ireneusz Raś najdalej w ciągu trzech tygodni chce zaproponować reorganizację krakowskiej Platformy. Część działaczy uważa, że już teraz podejmowane są próby osłabienia pozycji przewodniczącego partii w Krakowie, posła Łukasza Gibały.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef małopolskiej PO, poseł Ireneusz Raś najdalej w ciągu trzech tygodni chce zaproponować reorganizację krakowskiej Platformy. Część działaczy uważa, że już teraz podejmowane są próby osłabienia pozycji przewodniczącego partii w Krakowie, posła Łukasza Gibały.

Siedmiu członków zarządu krakowskiej PO skierowało do Gibały wniosek o zwołanie Rady Powiatu. Miałoby na niej dojść do zmian w składzie zarządu krakowskiej PO. Z powodu braku kworum nie zrobiono tego na posiedzeniu pod koniec lutego. Kworum zerwali wóczas działacze związani z Gibałą.

"W piątek odbędzie się posiedzenie zarządu, na którym zdecydujemy, czy i kiedy zwoływać Radę Powiatu. Ja będę temu przeciwny, bo uważam, że okres przedwyborczy to nie jest właściwy moment na spory personalne" - powiedział w środę PAP Gibała.

"Chcemy uzupełnić wakat w zarządzie oraz usunąć z niego najsłabszego członka, Artura Wolnego, który ma najniższą frekwencję na posiedzeniach zarządu" - mówił z kolei PAP wiceprzewodniczący krakowskiej PO, radny Grzegorz Stawowy.

Zdaniem części działaczy zmiany w zarządzie mają osłabić pozycję Gibały i dać większość w krakowskich władzach zwolennikom Rasia.

Do zarządu miałaby wejść Katarzyna Gajus-Wyrwicz, która w wyborach samorządowych dostała 1300 głosów, ale nie zdobyła mandatu radnej. "Plotki o zjeździe nadzwyczajnym, o próbie odwołania Gibały albo o rozwiązaniu struktury są bzdurą. Nie zamierzamy odwoływać przewodniczącego ani robić awantury, chodzi o korektę w zarządzie" - podkreślił Stawowy.

Poseł Ireneusz Raś także zaznacza, że konfliktu w krakowskiej PO nie ma. "Jeżeli go tworzy swoimi wystąpieniami medialnymi pan poseł Gibała, to będę musiał zainterweniować" - oznajmił Raś.

"Ja niezbyt emocjonuję się tą sytuacją. W krakowskiej PO od wyborów samorządowych trochę się zmieniło, pojawili się nowi liderzy zweryfikowani wyborczo, są to radni i myślę, że Grzegorzowi Stawowemu chodzi o to, by właśnie oni wzięli odpowiedzialność za struktury krakowskiej PO" - powiedział Raś. Twierdzi, że zarząd PO w Krakowie "ma być lepiej umocowany w dzisiejszych realiach krakowskiej polityki".

Raś powiedział też, że konsekwentnie dąży do zreformowania krakowskiej PO. "Do trzech tygodni krakowska struktura otrzyma moją propozycję. To ma być ewolucja, a nie rewolucja. Do tego potrzeba zrozumienia i spokoju, o co proszę wszystkich" - mówił.

Obecnie w krakowskiej PO są 33 koła. Zdaniem Rasia powinno być ich mniej. Zmiany mają doprowadzić m.in. do ukrócenia zjawiska "pompowania kół" i obecności na listach członków partii tzw. martwych dusz. Struktura PO ma być też lepiej dopasowana do struktury samorządowej Krakowa, w którym jest 18 dzielnic.

Prawdopodobnie zmiany będą polegać na połączeniu w jedno kół środowiskowych np. gospodarczych, które obecnie się dublują.

"Reforma powinna być konsultowana ze strukturami krakowskimi, a takich konsultacji dotąd nie było" - podkreśla z kolei Gibała. Jego zdaniem przed wyborami nie czas też na takie zmiany.(PAP)

wos/ son/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz