Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rasmussen: NATO spodziewa się ścisłej współpracy z USA

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Appathuraia, inne wypowiedzi Rasmussena
#

# dochodzi wypowiedź Appathuraia, inne wypowiedzi Rasmussena #

17.09. Bruksela(PAP/AFP, Reuters) - Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził w czwartek zadowolenie z zamiaru kontynuowania przez Stany Zjednoczone ścisłej współpracy z Sojuszem w zakresie obrony antyrakietowej po wycofaniu się USA z budowy tarczy w Polsce i Czechach.

Rasmussen poinformował, że rozmawiał w czwartek rano z przedstawicielami amerykańskich władz na temat zmiany planów w sprawie tarczy antyrakietowej.

"Mam wrażenie, że amerykańskie plany w sprawie obrony rakietowej zaangażują w przyszłości NATO w dużym stopniu. Wysoko to oceniam. Myślę, że takie podejście jest zgodne z zasadami solidarności z Sojuszem i niepodzielnością bezpieczeństwa w Europie" - podkreślił.

Rasmussen, który spotkał się przedtem z belgijskim premierem Hermanem Van Rompuy, ocenił, że "to decyzja zgodna z niepodzielnością bezpieczeństwa sojuszników".

Powiedział, że ściślejsza integracja w kwestii obrony rakietowej - "włączenie do dyskusji" wszystkich sojuszników - będzie pozytywnym krokiem, "zgodnym z interesami naszych sojuszników w Europie Wschodniej".

Rzecznik Sojuszu James Appathurai zapewnił, że Rasmussen z zadowoleniem przyjął fakt, iż Stany Zjednoczone rozmawiają o obronie rakietowej, która będzie "włączała wszystkich członków sojuszu i chroniła ich wszystkich". Według niego szef Paktu Północnoatlantyckiego wyraził też zadowolenie, że "nowy sposób myślenia USA przewiduje większą rolę dla NATO".

Appathurai zapowiedział, że 22 i 23 października w Bratysławie ministrowie obrony z 28 krajów Sojuszu będą dyskutowali na temat dalszych działań związanych z obroną przeciwrakietową po ogłoszeniu przez USA nowego planu.

"Stany Zjednoczone przedstawiły wieloetapowe podejście, które - kiedy i jeśli zostanie wprowadzone, w zależności od uwarunkowań i postępu technologicznego - zapewniłoby pełną ochronę dla Europy" - powiedział rzecznik Sojuszu.

NATO opracowuje własne plany obrony przeciw rakietom średniego i krótkiego zasięgu, a w przeszłości współpracowało już z Rosją, aby ich systemy mogły współdziałać - przypomina agencja Reutera. (PAP)

klm/ keb/ kar/

4766304

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)