Notowania

rasmussen
30.05.2011 19:55

Rasmussen zaprasza Serbów do współpracy

Sekretarz Generalny NATO podkreślił, że aresztowanie gen. Ratko Mladicia jest bardzo ważnym krokiem w kierunku integracji z NATO i UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Przebywający w Bułgarii sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wystosował wezwanie do Serbii, by zdecydowanie wkroczyła na drogę euroatlantyckiej integracji. Podkreślił, że aresztowanie gen. Ratko Mladicia jest bardzo ważnym krokiem w tym kierunku.

Polityka NATO wobec Zachodnich Bałkanów była głównym tematem rozmowy Rasmussena z bułgarskim prezydentem Georgi Pyrwanowem. Po tym spotkaniu szef NATO podkreślił, że aresztowanie Mladicia _ wysyła bardzo jasny sygnał, że przestępstwa wojenne wcześniej czy później zostają ukarane _, a z drugiej strony _ usuwa bariery na drodze Serbii do UE i NATO _.

_ - Chcę wystosować bardzo jasny apel do narodu serbskiego: wasza przyszłość jest w owocnej współpracy z UE i NATO, która może ewentualnie doprowadzić do członkostwa w obu organizacjach. Chcę zapewnić was, że dzisiaj jesteśmy przyjaciółmi serbskiego narodu. Nie powinniście cierpieć z powodu błędów, do których dochodziło w przeszłości _ - oświadczył.

Jak podkreślił Rasmussen, _ dzięki interwencji NATO dzisiaj narody Zachodnich Bałkanów mogą żyć w pokoju, bezpieczeństwie i stabilności _.

_ - Potrafiliśmy odrzucić system autokratyczny i przyczynić się do rozwoju wolności i demokracji. Obecnie wzywamy was do maksymalnego wykorzystania udostępnionych wam możliwości. Można to osiągnąć poprzez zbliżenie z UE i NATO _ - mówił sekretarz generalny NATO. Dodał, że Bułgaria jako członek Paktu Północnoatlantyckiego ma do odegrania konstruktywną rolę w regionie.

Według prezydenta Pyrwanowa, spotkanie potwierdziło prowadzoną przez NATO politykę otwartych drzwi wobec państw Zachodnich Bałkanów.

Z prezydentem Pyrwanowem i premierem Bojko Borysowem Rasmussen rozmawiał również o natowskim systemie obrony przeciwrakietowej. _ System ten powinien zagwarantować bezpieczeństwo całej europejskiej przestrzeni Paktu, w tym Bułgarii _ - podkreślił bułgarski prezydent.

Zarówno prezydent, jak i premier zapewnili szefa NATO, że Bułgaria jest przewidywalnym członkiem sojuszu i że nie wyklucza możliwości rozmieszczenia elementów systemu antyrakietowego w kraju. Sekretarz generalny powiedział, że sprawa nie jest przesądzona: _ Wciąż nie ma ostatecznej decyzji, jak będzie konstruowany ten system i gdzie zostaną rozmieszczone jego elementy. Ideą jest, by system był bardzo elastyczny, więc jego elementy mogą znaleźć się wszędzie, w tym i w Bułgarii _.

Według bułgarskich mediów, Sofia prowadzi nieoficjalne rozmowy w sprawie rozmieszczenia radaru w górach w środkowej części kraju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t140267.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/adwokat;mladicia;odwoluje;sie;od;ekstradycji,102,0,841574.html) Adwokat Mladicia odwołuje się od ekstradycji Jeśli apelacja zostanie odrzucona, serbskie ministerstwo sprawiedliwości wyda nakaz przekazania generała do trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t97406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tarcza;antyrakietowa;w;bulgarii;nato;rozwaza,166,0,840102.html) Tarcza antyrakietowa w Bułgarii? NATO rozważa Nowa lokalizacja dla elementów tarczy antyrakietowej jest koniecznością ponieważ Turcja odmówiła udostępnienia swoich systemów radarowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t137242.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powstaje;nowy;fundusz;dla;afganistanu,148,0,813460.html) Powstaje nowy fundusz dla Afganistanu Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiada, że wspólnie Rosją przekaże środki na śmigłowce dla Afganistanu.
Tagi: rasmussen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz