Notowania

chile
03.09.2010 07:48

Ratownicy coraz bliżej chilijskich górników

Do tej pory udało się wywiercić 40 metrów tunelu. Pod ziemią czeka ponad 30 zasypanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dotychczas udało się wywiercić 40 metrów otworu ewakuacyjnego, którym za trzy lub cztery miesiące na powierzchnię wyjdą górnicy uwięzieni od 5 sierpnia w kopalni miedzi i złota San Jose, na północy Chile poinformowały lokalne władze.

W środę ratownicy na około dwie godziny wstrzymali rozpoczętą w poniedziałek akcję wiercenia szybu z powodu wykrycia uskoku geologicznego. By uniknąć osunięć, ratownicy umocnili cementem ściany, a w środę wieczorem (w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego) wznowili wiercenie.

Zdaniem koordynującego prace Andre Sougarreta na pierwszych stu metrach uskoki nie są niczym nadzwyczajnym i _ były do przewidzenia _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t109625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;nowy;film;z;kopalni;w;chile;gornicy;zartuja,237,0,668909.html) Jest nowy film z kopalni w Chile, górnicy żartują
Z najnowszego filmu nakręconego pod ziemią wynika, że uwięzieni od 5 sierpnia 700 metrów pod ziemią górnicy są w dobrych humorach. Poprawił się również ich stan fizyczny.

_ Wszyscy mają się dobrze. Chcą tylko, byśmy szybko ich stamtąd wyciągnęli _ - powiedział Cristian Zamora, brat 33-letniego Victora Zamory. Pomimo tych próśb, górnicy najprawdopodobniej na powierzchnię wyjdą dopiero za trzy lub cztery miesiące.

Minister zdrowia Jaime Manalich potwierdził, że mężczyźni są świadomi terminu zakończenia akcji ratunkowej. _ Powiedzieliśmy im, że chodzi o ostatnie dni listopada lub pierwsze tygodnie grudnia. Poinformowaliśmy ich także, że chcielibyśmy, by byli z nami na święta. Wydaje mi się, że ta data absolutnie ich nie zaskoczyła _ - powiedział minister w radiu ADN.

Tymczasem ambasador Chile w Hiszpanii Sergio Romero Pizarro powiedział w czwartek w Logrono na północy kraju, że jest siedem wariantów uwolnienia górników. Nie sprecyzował jednak, o jakie dokładnie sposoby chodzi. Wyjaśnił, że rząd woli _ sprawić rodzinom miłą niespodziankę niż robić im nadzieje, które spełzną na niczym _. Podkreślił też, że _ udziela się gwarancji _ na uratowanie górników.

ZOBACZ RELACJĘ Z ZASYPANEJ KOPALNI (itnnews):

W akcji ratowniczej udział biorą także eksperci z NASA, którzy w Chile będą do piątku. Ekipa składa się z dwóch lekarzy, psychologa oraz inżyniera Clinta Cragga, który jest specjalistą od komunikacji i oświetlenia. _ Dzięki NASA za pomocą sztucznego oświetlenia będziemy symulować dzień i noc. Przestrzeń, na której żyją górnicy, podzielimy na różne strefy _ - powiedział Manalich.

Szef ekspertów z NASA Michael Duncan pochwalił akcję ratunkową. Powiedział też, że górnicy nie powinni palić papierosów ani pić alkoholu (w jednym z filmów górnicy prosili, by dostarczyć im piwo - PAP). Ponadto podkreślił, że kluczowe obecnie jest to, by mężczyźni przyjmowali odpowiednią ilość kalorii, chodzili spać o regularnych porach oraz byli optymistycznie nastawieni.

Z kolei szef psychologów zajmujących się uwięzioną _ trzydziestką trójką _ Alberto Iturra opowiadał agencji AFP, jak wygląda typowy dzień pod ziemią. Wyjaśnił, że górnicy wstają o godzinie 7.30, a kładą się spać o godzinie 23. W ciągu dnia jedzą, przechodzą codzienne kontrole lekarskie, modlą się, gimnastykują, piszą listy, a także uczą się - m.in. sztuki elokwentnej wypowiedzi, która po wyjściu na powierzchnię ma ułatwić im udzielanie wywiadów.

Tagi: chile, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz