Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RB ONZ zwołuje konsultacje ws. rezolucji na temat Syrii

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała, że
spotka się we wtorek o godz. 22 (czasu polskiego) na konsultacjach w sprawie rezolucji dotyczącej
zabezpieczenia i zniszczenia arsenału broni chemicznej w Syrii. Spotkanie zwołano na wniosek Rosji.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała, że spotka się we wtorek o godz. 22 (czasu polskiego) na konsultacjach w sprawie rezolucji dotyczącej zabezpieczenia i zniszczenia arsenału broni chemicznej w Syrii. Spotkanie zwołano na wniosek Rosji.

Wcześniej Francja ogłosiła, że zaproponuje rezolucję w sprawie Syrii, a Rosja w reakcji oceniła, że projekt Paryża jest "nie do zaakceptowania".

Również we wtorek - jak ogłosiły USA i ich sojusznicy - Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja uzgodniły, że będą ściśle współpracować między sobą, konsultując się z Rosją i z Chinami, nad "poważną analizą wykonalności rosyjskiej propozycji" ws. objęcia międzynarodowym nadzorem syryjskiej broni chemicznej.

Deklaracje te nastąpiły w reakcji na propozycję Moskwy, przyjętą przez Damaszek, zakładającą, że Syria odda tę broń pod kontrolę międzynarodową w celu jej zniszczenia.

Celem rezolucji, którą proponuje Francja, miałoby być zweryfikowanie przez społeczność międzynarodową działań Syrii i przekonanie się, czy rzeczywiście pozbędzie się ona broni chemicznej. Francja jest jednym ze stałych członków RB ONZ, podobnie jak USA, Wielka Brytania i Rosja. Paryż rozpoczął we wtorek nieformalne konsultacje na temat projektu rezolucji.

Proponowana rezolucja będzie zawierała żądanie, by Syria zezwoliła na inspekcję swego programu broni chemicznej i przekazała ją pod kontrolę Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w celu zniszczenia. Niespełnienie tego zobowiązania groziłoby "bardzo poważnymi konsekwencjami" - wyjaśnił szef MSZ Francji Laurent Fabius.

Rezolucja również potępiłaby atak chemiczny pod Damaszkiem z 21 sierpnia i mówiła o pociągnięciu winnych do odpowiedzialności. Temu właśnie sprzeciwiła się Rosja, będąca sojuszniczką syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, którego Zachód oskarża o dokonanie tego ataku.

Jak głosi komunikat MSZ Rosji wydany po rozmowie szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa z Fabiusem, rosyjski minister "podkreślił, że propozycja przyjęcia rezolucji RB ONZ składającej na władze syryjskie odpowiedzialność za możliwe użycie broni chemicznej jest nie do zaakceptowania".

Jak przekazał Fabius, Rosja opowiada się raczej za przyjęciem przez 15 państw RB w miejsce wiążącej rezolucji "oświadczenia przewodniczącego RB ONZ". Rosja wnosi swój projekt takiego oświadczenia - ogłosiło MSZ w Moskwie na swojej stronie internetowej.

Projekt ten zawiera apel do władz RB ONZ, Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej i zainteresowanych stron, by dołożyły starań w celu wcielenia w życie rosyjskiej oferty dotyczącej syryjskiego arsenału. Rosyjski projekt mówi też, że działania polityczne i dyplomatyczne są jedyną drogą rozwiązania konfliktu w Syrii. (PAP)

awl/ mc/

14551474 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)