Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RE: Borusewicz: nie będzie wskazania na kandydatów w klubach

0
Podziel się:

Przewodniczący wszystkich frakcji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy
stwierdzili, że w jutrzejszym głosowaniu nad wyborem sekretarza generalnego Rady Europy nie będzie
w tych klubach wskazania co do kandydatów - odpowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Bogdan
Borusewicz
na pytanie PAP dotyczące szans poparcia we frakcjach.

Przewodniczący wszystkich frakcji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy stwierdzili, że w jutrzejszym głosowaniu nad wyborem sekretarza generalnego Rady Europy nie będzie w tych klubach wskazania co do kandydatów - odpowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz na pytanie PAP dotyczące szans poparcia we frakcjach.

Na briefingu prasowym po zakończeniu wizyty w Radzie Europy w Strasburgu marszałek wskazał, że po tej wizycie jest większym optymistą co do szans Włodzimierza Cimoszewicza na objęcie stanowiska sekretarza generalnego Rady.

Odnosząc się do rozmów z szefem chadeków w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Lukiem Van den Brande powiedział, że "nie była ona łatwa, ale była dobra".

"Głosowanie jest tajne" - odpowiedział marszałek na pytanie, jak chadecja będzie głosować.

"Podczas rozmów (z przewodniczącymi różnych frakcji) mówiłem, że pochodzimy z zupełnie innych tradycji politycznych, ale ja, który pochodzę z tradycji antykomunistycznej, przyjechałem, żeby wesprzeć Włodzimierza Cimoszewicza, bo słyszałem, że on jest tutaj określany jako postkomunista" - powiedział Borusewicz.

Podkreślił, że Cimoszewicz jest "kandydatem niezależnym, człowiekiem, który nie boi się trudnych decyzji, jest politykiem, który ma wizję i wie co robić, zawsze z perspektywą kilkuletnią". "W związku z tym - dodał Borusewicz - jest to człowiek, który byłby potrzebny w Radzie Europy".

Borusewicz przedstawił krótko osobę Cimoszewicza: "Jest senatorem w Izbie, której przewodniczę. Jest senatorem niezależnym, wybranym z własnego komitetu wyborczego. To nie jest łatwe w Polsce, żeby wygrać wybory poza partiami politycznymi. Trzeba być znanym, mieć odpowiednią pozycję. To wskazuje, że Włodzimierz Cimoszewicz ma taką pozycję w Polsce, ma doświadczenie dotyczące i Rady Europy, i funkcjonowania jako premier, marszałek Sejmu, minister spraw zagranicznych, minister sprawiedliwości".

Na zakończenie wizyty w Strasburgu marszałek Borusewicz spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Luisem Marią de Puig, który podziękował Borusewiczowi za przybycie i powiedział, że wizyta marszałka była doskonałą okazją do zaznaczenia obecności Polski w Radzie Europy. Wizyta była "oznaką dobrej współpracy między Polską a Radą Europy" - powiedział de Puig.

Karolina Cygonek (PAP)

cyk/ keb/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)