Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reding: UE powinna stworzyć swoje własne służby wywiadowcze

0
Podziel się

Wiceprzewodnicząca KE i unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding
powiedziała w poniedziałek w wywiadzie dla EFE, że UE powinna stworzyć własne służby wywiadowcze,
które byłyby przeciwwagą dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

bEqBBLWZ

Wiceprzewodnicząca KE i unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding powiedziała w poniedziałek w wywiadzie dla EFE, że UE powinna stworzyć własne służby wywiadowcze, które byłyby przeciwwagą dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Europejskie służby wywiadowcze, które powinny powstać do 2020 roku, pozwoliłyby Unii Europejskiej mówić jednym głosem i byłyby przeciwwagą dla NSA - powiedziała Reding.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej wezwała też do szybkiego przyjęcia przez USA ustaw federalnych dotyczących ochrony prywatności obywateli. "Niedawne wydarzenia zaniepokoiły europejskich obywateli oraz (...) zepsuły relacje ze Stanami Zjednoczonymi" - dodała Reding, odnosząc się do napięć między europejskimi stolicami a Waszyngtonem w związku z domniemanym inwigilowaniem europejskich polityków przez NSA oraz szeroko zakrojonej kampanii podsłuchów elektronicznych prowadzonych przez tę agencję, którą ujawnił były pracownik NSA Edward Snowden.

bEqBBLXb

"Pora zacząć negocjowanie porozumienia o współpracy służby wywiadowczych europejskich partnerów" - apeluje Reding.

Unijna komisarz sprawiedliwości domaga się też modyfikowania przepisów dotyczących ochrony prywatności, by były one adekwatne w erze internetu i sieci społecznościowych, zwłaszcza że obecne regulacje powstały w 1995 roku, gdy internet nie był jeszcze tak ważnym środkiem masowej komunikacji - pisze EFE.

Przed tygodniem, podczas pobytu w Waszyngtonie, Reding wezwała USA do pilnego działania, by odbudować zaufanie nadszarpnięte rewelacjami o inwigilowaniu Europejczyków przez amerykański wywiad. "Przyjaciele i partnerzy się nie szpiegują" - powiedziała.

"Nasi (amerykańscy) partnerzy muszą podjąć zdecydowane działania, by przywrócić zaufanie. To sprawa pilna i kluczowa" - powiedziała Reding w Waszyngtonie, występując w debacie zorganizowanej we wtorek przez Peterson Institute i SAIS (School of Advanced International Studies).(PAP)

bEqBBLXh

fit/ kar/

14965989 arch.

bEqBBLXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)