Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
referendum w egipcie
20.01.2014 06:20

Referendum w Egipcie. Ashton uznaje wynik

- Przyjmuję do wiadomości, że konstytucję poparła znakomita większość głosujących (...) mimo niskiej frekwencji - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Znakomita większość Egipcjan poparła nową konstytucję, co dowodzi, że jest ona generalnie aprobowana przez naród - powiedziała wczoraj szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komentując wynik referendum ws. nowej ustawy zasadniczej w Egipcie.

_ UE nie jest w stanie ocenić sposobu przeprowadzenia referendum ani zweryfikować zarzutów dotyczących ewentualnych nieprawidłowości, ale zdaje się, że nie miało to istotnego wpływu na wynik _ głosowania - głosi komunikat wydany przez służby prasowe Ashton.

_ Przyjmuję też jednak do wiadomości, że konstytucję poparła znakomita większość głosujących (...) mimo niskiej frekwencji _ - poinformowała Ashton.

98,1 proc. Egipcjan poparło nową konstytucję, która była przedmiotem dwudniowego referendum, jednak frekwencja wyniosła tylko niespełna 39 proc.

Nowa konstytucja ma zastąpić ustawę zasadniczą zawieszoną przez armię po obaleniu w lipcu zeszłego roku wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Nie zawiera zapisów o charakterze islamistycznym, zatwierdzonych w referendum w 2012 r. za rządów Mursiego, zakazuje też działalności partii zakładanych _ z pobudek religijnych _. Nowa ustawa zasadnicza zwiększa natomiast autonomię sił zbrojnych.

Dwudniowe głosowanie zakończyło się w środę.

Po referendum konstytucyjnym jeszcze w tym roku mają się odbyć wybory prezydenckie, a w przyszłym - parlamentarne.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: referendum w egipcie, ashton, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz