Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w Egipcie przedłużone o kilka godzin

0
Podziel się:

Egipcjanie głosują w drugiej turze referendum w sprawie projektu konstytucji, opracowanego przez zdominowaną przez islamistów konstytuantę.

Referendum w Egipcie przedłużone o kilka godzin
(James Buck/CC/Flickr)

Egipcjanie głosują w drugiej turze referendum w sprawie projektu konstytucji, opracowanego przez zdominowaną przez islamistów konstytuantę. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu głosowanie przedłużono - do godz. 23 czasu lokalnego (22 czasu polskiego).

W ciągu dwóch tur referendum do głosowania uprawnionych było prawie 51 milionów Egipcjan. W sobotę głosy oddają mieszkańcy 17 prowincji, m.in. z takimi miastami jak Giza, Port Said, Luksor i Suez. Oficjalne rezultaty są oczekiwane _ dwa dni po zakończeniu głosowania _ - podała komisja wyborcza.

W pierwszej turze, 15 grudnia, ok. 57 proc. głosujących poparło projekt nowej konstytucji. Frekwencja wyniosła ok. 32 proc. Według analityków także w drugiej turze większość Egipcjan zagłosuje na _ tak _. Referendum rozłożono, ponieważ wielu sędziów, skonfliktowanych z prezydentem Mohammedem Mursim, któremu zarzucają zamach na niezawisłość sądownictwa, odmówiło nadzorowania przebiegu głosowania.

W sobotę, na kilka godzin przed planowanym zamknięciem lokali wyborczych, swą dymisję ogłosił wiceprezydent Egiptu Mahmud Mekki, ponieważ - jak argumentował - _ zdał sobie sprawę _, że praca polityczna nie współgra z jego doświadczeniem zawodowym jako sędziego.

Projekt nowej ustawy zasadniczej nie przewiduje stanowiska wiceprezydenta. Nowa konstytucja opracowana została przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy Mursiego.

Liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu, jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan, przyczyni się do jeszcze większych podziałów i otworzy drogę do islamizacji kraju oraz ograniczenia swobód obywatelskich. Swoich zwolenników opozycja wzywała do głosowania na _ nie _.

Referendum zostało poprzedzone kilkoma tygodniami gwałtownych protestów, które doprowadziły do starć między zwolennikami i przeciwnikami Mursiego oraz Bractwa Muzułmańskiego. Od początku miesiąca w starciach przed pałacem prezydenckim w Kairze zginęło osiem osób. W piątek policja użyła gazu łzawiącego, żeby powstrzymać walki, w wyniku których dziesiątki osób zostały ranne w Aleksandrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Druga tura referendum. Nawołują na "nie" Około 25 milionów mieszkańców tego kraju decyduje dzisiaj o losie kontrowersyjnego projektu ustawy zasadniczej.
Wiceprezydent podał się do dymisji Wiceprezydent Egiptu Mahmud Mekky podał się do dymisji. Prezydenckie źródła nie podają powodów rezygnacji Mekky'ego.
Referendum za nimi, ale padły oskarżenia Egipskie Ministerstwo Sprawiedliwości zarządziło zbadanie oskarżeń o liczne nieprawidłowości podczas pierwszej tury referendum w sprawie projektu nowej konstytucji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)