Notowania

francja
13.10.2010 12:28

Reforma emerytalne we Francji: Strajki na kolei

Nie ma już utrudnień w ruchu lotniczym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Kolejarze i pracownicy transportu publicznego w Paryżu i innych miastach Francji kontynuują rozpoczęty dzień wcześniej strajk przeciw reformie emerytalnej. Nie ma już natomiast utrudnień w ruchu lotniczym. *

Po wczorajszym strajku, który objął dużą część sektora publicznego i część prywatnego, pracownicy transportu zdecydowali przedłużyć protest, aby wymóc ustępstwa na rządzie.

Jest to już trzeci od początku września strajk przeciwników reformy emerytalnej, zakładającej podniesienie minimalnego wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat. Po raz pierwszy jednak od tego czasu protest nie zakończył się po 24 godzinach.

Dyrekcja państwowych kolei ostrzega podróżnych przed podobnymi perturbacjami w ruchu jak wczoraj.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t37831.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/francja;wydluza;wiek;emerytalny,74,0,674122.html) Francja wydłuża wiek emerytalny

Dziś ma kursować średnio co trzeci superszybki pociąg TGV i ma funkcjonować od jednej trzeciej do 40 proc. innych połączeń. Mniej zakłócony będzie ruch pociągów międzynarodowych: zgodnie z rozkładem jeździ Eurostar łączący Paryż z Londynem, a na trasach Paryż-Bruksela i Paryż-Amsterdamem jest obsługiwanych około 80 proc. składów.

Nieco lepiej niż dzień wcześniej działa komunikacja miejska w aglomeracji paryskiej - metro, autobusy i tramwaje. Średnio kursuje trzy czwarte składów. Dużo rzadziej niż zwykle będą w środę kursować jedynie kolejki podmiejskie.

Strajk przedłużono w transporcie publicznym także w blisko 30 innych miastach Francji, np. w Marsylii, Rennes czy Grenoble, ale nie powoduje on tam dużych zakłóceń. W środę powrócił do normy ruch na stołecznych lotniskach - Roissy, Orly i podparyskim Beauvais, skąd odlatują do Polski samoloty tanich linii lotniczych.

Jednocześnie trwa od wtorku protest przeciw reformie emerytalnej w kilku z 12 francuskich rafinerii. W trzech z nich,, m.in. w Donges na zachodzie kraju, wstrzymano we wtorek całkowicie produkcję. Ich pracownicy mają się w środę zebrać, by zdecydować o ewentualnym kontynuowaniu protestu.

Związki zawodowe ostrzegają, że za tydzień zabraknie paliwa na francuskich stacjach benzynowych. Tę groźbę zwiększa jeszcze strajk załogi portu w Marsylii, gdzie od 17 dni czekają na rozładunek dziesiątki tankowców z surową ropą naftową i produktami petrochemicznymi.

Francuski premier Francois Fillon powtórzył we wtorek w parlamencie, że niezależnie od fali protestów _ doprowadzi reformę emerytalną do końca _. Zarzucił on opozycyjnym socjalistom, że przez lata _ nie mieli odwagi _ podnieść wieku emerytalnego z obawy przed falą społecznego oburzenia.

Po poprzednich wrześniowych manifestacjach i strajkach prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział możliwość pewnych ustępstw wobec protestujących. Podtrzymał jednak główne założenia reformy, w tym podniesienie o dwa lata wieku emerytalnego z obecnych 60 lat.

Projekt nowej ustawy emerytalnej został przyjęty 15 września w pierwszym czytaniu przez Zgromadzenie Narodowe, izbę niższą francuskiego parlamentu. Obecnie projekt jest rozpatrywany w Senacie.

Czytaj w Money.pl

Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz