Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reforma mundurówek. Będą protesty?

0
Podziel się

Donald Tusk spotka się ze związkowcami ze służb mundurowych.

Reforma mundurówek. Będą protesty?
(PAP/Radek Pietruszka)
bDJLUkGJ

*Spotkanie strony rządowej z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawie reformy systemu emerytur mundurowych odbędzie się 10 grudnia w kancelarii premiera. *

Zaproszenie na rozmowy przesłane przez Sekretariat Prezesa Rady Ministrów wpłynęło do przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Antoniego Dudy 3 grudnia - wynika z informacji zamieszczonych na stronach związku.

Inicjatywa strony związkowej ws. spotkania jest reakcją na pojawiające się medialne informacje o włączeniu _ mundurówek _ do powszechnego systemu emerytalnego, według którego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat. Pracownicy służb mundurowych natomiast mogą odchodzić na emeryturę po 15 latach pracy, niezależnie od wieku.

bDJLUkGL

Premier Donald Tusk wielokrotnie zapewniał, że ci, którzy już pełnią służbę, nie stracą przywilejów emerytalnych.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t116611.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zolnierze;w;zus-ie;i;ofe;klich;melduje;gotowosc,129,0,712577.html) Żołnierze w ZUS-ie i OFE? Klich melduje gotowość

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich.

bDJLUkGR

Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, jak i tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

Emerytury i renty mundurowe - według szacunków Pracodawców RP - pobiera obecnie prawie 180 tys. Polaków, co kosztuje budżet państwa ok. 5 mld zł rocznie.

Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda zapowiadał, że jeżeli nie dojdzie do rozmów, niewykluczone są protesty.

bDJLUkHm
Źródło:
KOMENTARZE
(0)