Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Regionalne stroje, transparenty na pl. Piłsudskiego

0
Podziel się:

Barwne chorągiewki, ludowe stroje, transparenty "Solidarności",
biało-czerwone flagi są widoczne w zgromadzonym na Pl. Piłsudskiego wielotysięcznym tłumie
pielgrzymów z różnych regionów Polski i z zagranicy.

*Barwne chorągiewki, ludowe stroje, transparenty "Solidarności", biało-czerwone flagi są widoczne w zgromadzonym na Pl. Piłsudskiego wielotysięcznym tłumie pielgrzymów z różnych regionów Polski i z zagranicy. *

Według policji tuż przed godz. 11 na placu było ponad 120 tys. ludzi. Do Warszawy wjechało ok. 1000 autokarów z pielgrzymami.

Uroczystość relacjonują liczne media, akredytowało się 840 dziennikarzy z Polski i 40 z zagranicy.

Na placu jest gorąco, ludzie chronią się parasolami, harcerze rozdają wodę. Na uroczystość beatyfikacyjną przybyła też m.in. grupa ok. 40 górników z Kopalni Węgla Kamiennego "Halemba" z Rudy Śląskiej - ubrani w czarne stroje górnicze, w czapkach z zielonymi piórami, przed godz. 11 oczekiwali na wprowadzenie do sektora na Krakowskim Przedmieściu. Nieopodal miejsce znalazło ok. stu górali z Rabki ze Związku Podhalan w Polsce. Ich kolorowe stroje przyciągnęły uwagę dwóch turystów z Japonii.

"Nie słyszeliśmy wcześniej o ks. Popiełuszce; przyjechaliśmy do Warszawy na trzy dni i jesteśmy zaskoczeni tym, co tu się dzieje. Chcemy uczestniczyć w tym wydarzeniu" - powiedział PAP 41-letni Naohiko Otsuka z miasta Nara w Japonii.

Uwagę zwraca też grupa kilkudziesięciu mężczyzn w kapeluszach z kolorowymi piórkami i długich czarnych pelerynach. "Jesteśmy rycerzami Kolumba, zaangażowanymi w działania naszych parafii. Przyjechaliśmy z Arizony w USA, najpierw byliśmy na pielgrzymce w Piekarach, teraz przybyliśmy na mszę beatyfikacyjną ks. Popiełuszki" - powiedział PAP Tom Kalisz.

O godzinie 11 rozpoczyna się msza beatyfikacyjna ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności i duszpasterza służby zdrowia zamordowanego przez SB 19 października 1984 roku. Na mszę beatyfikacyjną diecezje z całej Polski zamówiły 200 tysięcy kart wstępu; wielu pielgrzymów przybywa też bez takich kart.

Pielgrzymi trzymają transparenty z podobizną ks. Jerzego Popiełuszki i jego słowami "zło dobrem zwyciężaj". Słowa te znajdują się także nad ołtarzem, na którym będzie sprawowana msza św. W uroczystości weźmie udział kilkaset pocztów sztandarowych, które przechodzą na Plac Piłsudskiego od Krakowskiego Przedmieścia i Ogrodu Saskiego.

"To taka uroczystość, że nie można na niej nie być" - powiedziała PAP kolejarka ze Słupska, która do Warszawy przyjechala wraz ze swoim związkiem. "To, że jesteśmy tutaj świadczy o tym, że jeszcze nie całkiem pogubiliśmy się" - powiedział PAP Krzysztof, który na Pl. Piłsudskiego zmierzał wraz z żoną. "Dzisiaj nieważne jest kto będzie w sektorze dla VIP, ale ważne kto będzie poza nim" - powiedział PAP. Dodał, że znał osobiście ks. Popiełuszkę, ale - jak powiedział - "dzisiaj to już nie ma znaczenia". "Znaczenie ma tylko to, co będzie na Placu" - podkreślił.

"Jestem tutaj, bo mialam duży szacunek dla tego księdza, dla tamtych czasów" - powiedziała PAP Kasia z Łodzi. Dodała, że "utożsamia się z tym, co robił". W pobliżu jednego z sektorow stali też ubrani w niebieskie stroje członkowie Archikonfraterni Literackiej. Wspominali, że jeden z ich domów znajduje się przy parafii św. Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie ks. Popiełuszko odprawiał swoją ostatnią mszę św. (PAP)

dom/ ktt/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)