Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rejs Serca" żaglowcem "Dar Młodzieży" do Amsterdamu

0
Podziel się:

Ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynie w sobotę na
żaglowcu "Dar Młodzieży" z Gdyni do Amsterdamu na kongres Europejskiego Towarzystwa
Kardiologicznego. Podczas wyjazdu podziękują za holenderską pomoc w latach 80. polskim dzieciom z
wadami serca.

Ponad 90 kardiologów i kardiochirurgów z całego kraju wypłynie w sobotę na żaglowcu "Dar Młodzieży" z Gdyni do Amsterdamu na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podczas wyjazdu podziękują za holenderską pomoc w latach 80. polskim dzieciom z wadami serca.

"Udział w kongresie będzie okazją do podziękowania Holandii za wyjątkową, unikalną w powojennej historii Polski akcję, podczas której zoperowano za darmo ponad 400 polskich dzieci z ciężkimi wadami serca. Wiele z tych osób, dzięki temu, żyje do dziś" - powiedział w piątek PAP Jacek Wacławski, jeden z organizatorów "Rejsu Serca" ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Operacje odbywały się w latach 1983-1990 w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie. Program "Poolse Hartpatientjes Naar Nederland" był realizowany z pieniędzy pochodzących ze społecznej zbiórki pod patronatem utrechckiego szpitala, holenderskiej telewizji katolickiej, we współpracy z Instytutem Kardiologii oraz Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Sukcesem tej inicjatywy było także przeszkolenie ponad 30 polskich lekarzy, pielęgniarek i perfuzjonistów (specjalista obsługujący płucoserce), którzy po powrocie do kraju rozwijali polską kardiologię i kardiochirurgię. Liderami odpowiedzialnymi w Polsce za realizację tego projektu byli prof. Maria Hoffman, prof. Witold Rużyłło, prof. Krystyna Kubicka oraz prof. Wanda Kawalec.

Na pokładzie "Daru Młodzieży" w porcie w Amsterdamie zaplanowano uroczystość, podczas której ambasador Polski w Holandii wręczy odznaczenia państwowe holenderskim lekarzom, szczególnie zasłużonym w bezpłatną akcję operowania polskich dzieci.

Odznaczenia otrzymają: dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie w latach 1973-1992 prof. Walter Stoop, lider zespołu operującego polskie dzieci prof. Francois Hitchcock oraz specjalistka intensywnej terapii i anestezjologii dr med. Marianne Karelse-Nijsen.

Przewidziano także wyróżnienie dla organizacji Terre Des Hommes Netherland za kompleksową pomoc w rozwoju nowoczesnej kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej w Polsce w latach 1982-2002.

Wacławski wyjaśnił, że w corocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego bierze udział ok. 30 tys. lekarzy. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń naukowych w dziedzinie kardiologii. Kongres w Amsterdamie rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa pięć dni.

Nie jest to pierwszy rejs żaglowcem kardiologów i kardiochirurgów na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Osiem lat temu i w 2010 r. lekarze popłynęli na zjazd do Sztokholmu. Specjaliści od chorób serca popłynęli wówczas "Zawiszą Czarnym" i na jego pokładzie były osoby ze śląskiego środowiska medycznego.(PAP)

rop/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)