Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekonstrukcja "Bitwy pod Grunwaldem" Matejki w trójwymiarze

0
Podziel się:

Od wtorku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wersję "Bitwy
pod Grunwaldem" w trójwymiarowej wersji 3D. Po raz pierwszy rekonstrukcję, której autorem jest
nominowany do Oscara Tomasz Bagiński, pokazano w czwartek dziennikarzom.

Od wtorku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można oglądać wersję "Bitwy pod Grunwaldem" w trójwymiarowej wersji 3D. Po raz pierwszy rekonstrukcję, której autorem jest nominowany do Oscara Tomasz Bagiński, pokazano w czwartek dziennikarzom.

Podczas obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem obraz Jana Matejki pozostaje w konserwacji. W miejsce oryginału odwiedzający Muzeum Narodowe w Warszawie będą mogli od wtorku oglądać trójwymiarową rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem.

Na zamówienie muzeum rekonstrukcję wykonał zespół grafików komputerowych pod przewodnictwem Rafała Kidzińskiego. Trwające cztery miesiące prace nadzorował Tomasz Bagiński, reżyser nominowany do Oscara za animację "Katedra". Filmowi, który trwa 3 minuty i 40 sekund, towarzyszy muzyka Stanisława Syrewicza.

Podczas spotkania z dziennikarzami Tomasz Bagiński powiedział, że "aby dokonać rekonstrukcji bitwy w 3D, należało spojrzeć na obraz z innej strony". Graficy komputerowi skupili się na analizie najdrobniejszych szczegółów, sposobu ujęcia postaci, układu ich twarzy, mimiki, napięcia mięśni oraz wszystkich elementów zbroi i broni. "Wzięliśmy obraz pod lupę, analizując go punkt po punkcie. Następnie umieściliśmy modele postaci wycięte z kartonu przed kamerą" - tłumaczył Bagiński.

Reżyser dodał, że wielokrotnie zarzucano Matejce zatracenie perspektywy na płótnie. "Nie mieliśmy żadnego problemu z rozmieszczeniem postaci w przestrzeni, dlatego zarzuty wydają się przesadzone" - wyjaśnił.

Następnie w pracowni komputerowej specjaliści uzupełniali przedstawienia sylwetek i elementów strojów oraz zbroi z różnych perspektyw, aby nadać "Bitwie pod Grunwaldem" trzeci wymiar. Tak więc fragmentami trójwymiarowa rekonstrukcja naśladuje styl Matejki, co jest następstwem przeniesienia obrazu w przestrzeń. W ten sposób graficy pracowali nad 67 postaciami.

Rafał Kidziński objaśnił, że "do stworzenia trójwymiarowej +Bitwy pod Grunwaldem+ posłużono się techniką stereoskopową, czyli tzw. 3D, która polega na nakładaniu i mieszaniu kolejnych warstw zdjęć". Potem, aby uzyskać wrażenie, jakie odbiera oko, połączono obraz zarejestrowany przez dwie kamery.

Jak powiedziała rzeczniczka Muzeum Narodowego w Warszawie, Katarzyna Wakuła, rekonstrukcję będzie można oglądać w muzeum od wtorku przez półtora miesiąca.(PAP)

mce/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)