Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekonstrukcja pielgrzymki Jagiełły na Święty Krzyż

0
Podziel się:

Rekonstrukcja pielgrzymki króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyżu będzie
najważniejszym elementem V Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbędzie się w niedzielę. Impreza pod
hasłem "Moc przed bitwą" nawiązuje do rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Rekonstrukcja pielgrzymki króla Władysława Jagiełły na Święty Krzyżu będzie najważniejszym elementem V Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbędzie się w niedzielę. Impreza pod hasłem "Moc przed bitwą" nawiązuje do rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

600 lat po wiktorii grunwaldzkiej organizatorzy jarmarku chcą przypomnieć, że to na Świętym Krzyżu Jagiełło modlił się o zwycięstwo.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę w starostwie powiatowym w Kielcach, wójt Nowej Słupi Wiesław Gałka, cytując Jana Długosza przypomniał, że w czerwcu 1410 roku w drodze na wojnę z Krzyżakami Jagiełło zatrzymał się w dzisiejszej Nowej Słupi, skąd piął się w górę do klasztoru Świętego Krzyża na Łysej Górze, a tam na klęczkach odprawiał modły i rozdawał jałmużnę.

"16 maja będziemy świadkami wiernej rekonstrukcji tej historycznej pielgrzymki. Król Władysław Jagiełło na koniu, w otoczeniu halabardników, łuczników, rycerzy z mieczami dwuręcznymi, z hakownicami, rycerzy pieszych i konnych wjedzie na rynek w Nowej Słupi" - zapowiedział Gałka.

Orszak o godz. 9 wyruszy z rynku w Nowej Słupi i przejdzie przez leśny teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Święty Krzyż. W roli Jagiełły wystąpi Daniel Olbrychski. Narratorem widowiska będzie Maciej Orłoś. W peregrynacji uczestniczyć będzie stu rycerzy, m.in. z Chorągwi Rycerskiej Ziemi Sandomierskiej.

Po pielgrzymce odbędzie się msza święta. O godz. 13 rozpocznie się Jarmark Świętokrzyski, atrakcją którego będą pokazy walk rycerskich i tańca dworskiego, wioska średniowieczna, stragany rękodzieła, karczma z regionalnymi potrawami oraz występy artystów.

Podczas imprezy zaprezentują się zespoły z okolicznych gmin, a także Kielecki Teatr Tańca, Piwnica pod Baranami i akordeonista Marcin Wyrostek. Specjalnie przygotowany na Jarmark spektakl "Pieśnią i wierszem MOCY ku poMOCY" pokaże Towarzystwo Kultury Teatralnej. Oparte na średniowiecznych, przeważnie anonimowych tekstach widowisko ma formę dysputy jarmarcznej i jest satyrą na ówczesne obyczaje, ale nawiązuje także do bitwy pod Grunwaldem.

Jarmark rozpocznie Tydzień Jagielloński, w ramach którego zaplanowano m.in. zlot młodzieży na Świętym Krzyżu, sesję popularno-naukową zorganizowaną przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz pokazy filmowe. Tydzień Jagielloński zakończy w niedzielę 23 maja uroczysta msza˙z˙pożegnaniem Jagiełły oraz koncert "Gaude Mater Polonia" w kościele na Świętym Krzyżu w wykonaniu Filharmonii Świętokrzyskiej i Chóru Miasta Siedlce.

Organizatorami Jarmarku są m.in. starostwo powiatowe w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, gminy Bieliny i Nowa Słupia oraz miasto Kielce.

Pobenedyktyńskie opactwo na Świętym Krzyżu (Łysej Górze, Łyścu 595 m n.p.m.) obchodziło w 2006 roku - zgodnie z tradycją - 1000-lecie życia monastycznego. Naukowcy szacują, że mnisi pojawili się na Łysej Górze dopiero w latach 30. XII wieku. Od 70 lat gospodarzami klasztoru i kustoszami sanktuarium są misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. (PAP)

agn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)