Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rektor Uniwersytetu Papieskiego o obowiązku obrony Krzyża

0
Podziel się:

O obowiązku obrony Krzyża, jako "najbardziej podstawowego znaku
chrześcijaństwa" napisał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan
Dyduch w liście odczytywanym w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościołach archidiecezji
krakowskiej. Pieniądze zebrane tego dnia w świątyniach archidiecezji zostaną przekazane krakowskiej
uczelni.

O obowiązku obrony Krzyża, jako "najbardziej podstawowego znaku chrześcijaństwa" napisał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Dyduch w liście odczytywanym w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościołach archidiecezji krakowskiej. Pieniądze zebrane tego dnia w świątyniach archidiecezji zostaną przekazane krakowskiej uczelni.

Jak podkreślił Dyduch prześladowanie wierzących jawi się we współczesnym świecie także przez działania zmierzające do usuwania krzyży z miejsc publicznych. Przejawem tego - według niego - jest orzeczenie Trybunału Strasburskiego z 3 listopada bieżącego roku, który przychylił się do skargi obywatelki Włoch i orzekł, że krzyż wiszący w sali szkolnej narusza wolność religijną i ma zostać usunięty. Co więcej, Trybunał ten nakazał usunięcie krzyży ze wszystkich włoskich szkół publicznych.

"Nie jest naszym zadaniem prowadzenie polemiki z naruszającym prawo do wolności religijnej i zasadę tolerancji wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jest jednak naszym obowiązkiem, który wyrażamy poprzez ten list, obrona Jezusowego Krzyża - symbolu nie tylko miłości i chrześcijańskiej wiary, ale też uniwersalnych wartości, takich jak wolność, pokój i godność człowieka" - napisał rektor krakowskiej uczelni.

Zwrócił uwagę, że Krzyż ma także w Polsce pewną grupę przeciwników, którzy chcieliby go usunąć z miejsc publicznych. Ks. Dyduch przypomniał, iż w w czasach dyktatury komunistycznej byliśmy świadkami wielokrotnego usuwania Krzyża z miejsc publicznych. Ten fakt był barometrem wolności.

"Łamanie praw człowieka, gwałcenie wolności obywatelskiej, deptanie godności osoby ludzkiej zawsze było związane z usuwaniem Krzyży, zaś czasom tak zwanych +odwilży+, połączonych z okresowym przywracaniem wolności, towarzyszyło ponowne wieszanie krzyży" - napisał.

"Prawdą zatem jest, że Chrystusowy Krzyż to symbol wiary, miłości, wolności i godności ludzkiej, ale to także symbol historii, kultury i tożsamości europejskiej. Nie ma Europy bez Krzyża - Europa bez Krzyża nie jest sobą. Dlatego każdy, kto chciałby usuwać krzyże, powinien usłyszeć zdecydowane +nie+." - dodał ks. prof. Dyduch.

W liście wyraził radość, że "w związku z próbami usuwania krzyży pojawiło się tak wielu obrońców Krzyża Jezusowego. Możemy mieć nadzieję, że za nimi pójdą następni". (PAP)

rgr/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)