Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rektorzy: 15 tys. studentów z Brazylii podejmie studia w Polsce

0
Podziel się:

15 tys. studentów i tysiąc doktorantów z Brazylii może podjąć naukę w Polsce
do 2015 roku - poinformował w środę w Poznaniu przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich
Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś.

15 tys. studentów i tysiąc doktorantów z Brazylii może podjąć naukę w Polsce do 2015 roku - poinformował w środę w Poznaniu przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś.

W trwającym od wtorku dwudniowym posiedzeniu prezydium KRASP i zgromadzeniu plenarnym Konferencji wzięło udział ponad stu rektorów z całej Polski.

Jak podkreślił na konferencji prasowej prof. Banyś, intensywna współpraca międzynarodowa jest jednym z najważniejszych osiągnięć KRASP w ostatnich miesiącach. Niewykluczone, że dzięki niej wkrótce znacząco zwiększy się liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach.

"W październiku w Brazylii podpisaliśmy porozumienie z agencją wykonawczą programu stypendialnego +Nauka bez granic+. W jego ramach rząd brazylijski chce do 2015 roku wysłać 110 tys. studentów i doktorantów do wszystkich krajów świata. Polska nie uczestniczyła dotąd w tym programie" - poinformował.

Program skierowany jest głównie do studentów nauk ścisłych, technicznych i medycznych, oraz umożliwia najzdolniejszym z nich kształcenie na najlepszych światowych uniwersytetach.

"Mamy przed sobą olbrzymią pracę do wykonania. Nie jesteśmy przygotowani do przyjęcia w tej chwili tak dużej liczby studentów. Zakładamy, że w roku 2014 mogłoby przyjechać do Polski do 5 tys. osób"- powiedział prof. Banyś.

Jak podkreślił, w Polsce jedynie ok. 1,7 proc. osób studiujących to obcokrajowcy.

"Zakładamy, że powinniśmy mieć w okolicach 10-20 proc. studentów z zagranicy. Profity tego są przeróżne: są namacalne finansowo, ale nie mówimy tylko o finansach. Chodzi też o wymianę naukową, kulturalną, która powoduje, że Polska będzie miała swój pozytywny obraz m.in. w Brazylii - przyszłej potędze światowej" - powiedział.

Przewodniczący KRASP poinformował, że w najbliższym czasie planowane jest nawiązanie porozumienia z kolejnymi krajami w sprawie przyjmowania studentów przez polskie uczelnie. To m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada i Chiny.

"Lada moment będziemy nawiązywać współpracę z Ekwadorem, ten kraj ma podobny program jak Brazylia, choć o innej skali. Podobną inicjatywę dla ok. 100 tys. studentów będzie wkrótce uruchamiał Meksyk. W marcu przyszłego roku na temat podpisania ramowej umowy będziemy rozmawiać z kolegami z Ukrainy" - podał.

"Jako KRASP będziemy przygotowywać specjalny portal dla studentów cudzoziemców. Chcemy także powołać fundację Polskiej Agencji Wymiany Akademickiej o którą walczymy już od wielu lat" - dodał przewodniczący KRASP.

Według raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2013", przygotowanego w ramach projektu "Study in Poland", w roku akademickim 2012/2013 studiowało w Polsce ponad 29 tys. osób z zagranicy. Ponad 9,7 tys. z nich przyjechało z Ukrainy, 3,3 tys. to studenci z Białorusi. Polskie uczelnie, obok chorwackich, są najmniej umiędzynarodowione w UE. W roku akademickim 2012/2013 w Polsce studiowało ponad 1,6 mln osób. (PAP)

rpo/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)