Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Religa: pomoc dla szpitali ważnych dla regionu i świadczących usługi ponadregionalne

0
Podziel się:

Wśród 30 najbardziej zadłużonych szpitali na
pomoc ministra zdrowia może liczyć tylko kilka. Będą to jednostki,
które odgrywają ważną rolę w swoich regionach, ale świadczą też
usługi ponadregionalne - powiedział PAP w czwartek w Sosnowcu
minister zdrowia Zbigniew Religa.

Wśród 30 najbardziej zadłużonych szpitali na pomoc ministra zdrowia może liczyć tylko kilka. Będą to jednostki, które odgrywają ważną rolę w swoich regionach, ale świadczą też usługi ponadregionalne - powiedział PAP w czwartek w Sosnowcu minister zdrowia Zbigniew Religa.

"Jest tak naprawdę zagrożonych 30 szpitali, w przypadku pozostałych szpitali zagrożenie jest stosunkowo małe. Wśród tych 30 moje zaangażowanie osobiste - myślę, że nie tylko moje, ale i rządu - będzie dotyczyło tylko kilku. Ilu - nie mogę powiedzieć, ale będą to jednostki, które odgrywają bardzo istotną rolę w regionie, ale również świadczą usługi ponadregionalne. Mówimy o szpitalach, które ze względu na potrzeby zdrowotne obywateli, są potrzebne. Pozostałe muszą sobie same dać radę" - powiedział Religa.

Minister dodał, że 1 mld zł, który planuje się przeznaczyć z budżetu państwa na pomoc dla najbardziej zadłużonych szpitali, może zostać uruchomiony dopiero w 2008 r.

Długi szpitali w całym kraju wynoszą w sumie ponad 4 mld zł. Najgorsza sytuacja jest w województwach: dolnośląskim, lubuskim oraz łódzkim. Najbardziej zadłużonym grożą egzekucje komornicze.

W niedawnym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że zapisy Kodeksu postępowania cywilnego, które chronią szpitale przed wierzycielami, są niezgodne z konstytucją. Szpitale nie są więc już chronione przed egzekucją komorniczą.

W środę resort zdrowia przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji, który m.in. ma chronić szpitale przed komornikami: w placówkach, które są w procesie restrukturyzacji, 75 proc. transzy z NFZ przekazywana dla placówek na świadczenia zdrowotne ma być chroniona.

Według danych, które w ubiegłym tygodniu przedstawił w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, szacuje się że na koniec 2006 r. NFZ mają do przekazania komornikom 1 mld 165 mln złotych.(PAP)

lun/ bpi/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)