Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szpital
04.02.2007 09:17

Religa: w poniedziałek propozycja oddłużania szpitali

Zadłużone szpitale otrzymają pomoc, a ich pacjenci nie muszą się obawiać, że nie będą mieli się gdzie leczyć - powiedział w niedzielę w TVN24 minister zdrowia Zbigniew Religa.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zadłużone szpitale otrzymają pomoc, a ich pacjenci nie muszą się obawiać, że nie będą mieli się gdzie leczyć - powiedział w niedzielę w TVN24 minister zdrowia Zbigniew Religa. *

Zapewnił, że propozycję długofalowego ratowania szpitali przedstawi premierowi w poniedziałek. Ponownie uspokoił pacjentów wrocławskiej kliniki.

"W poniedziałek po południu będę rozmawiał o pomocy długofalowej dla szpitali i mamy koncepcję. Przedstawimy plan w poniedziałek, a więc o dobę wcześniej niż planowaliśmy. Są to propozycje na dłuższy okres czasu i nie tylko dla jednego szpitala, ale i dla innych" - powiedział Religa.

Ponownie zapewnił, że wrocławski szpital nie jest już zagrożony. W sobotę minister mówił PAP, że "szpital zostanie uratowany, a pacjenci nie są zagrożeni przerwaniem leczenia".

"Z ręką na sercu zapewniam, że szpital wrocławski i wszystkie szpitale o strategicznym znaczeniu dla zdrowia Polaków, dostaną pomoc. Daję słowo honoru, że sprawa jest rozwiązana" - powiedział Religa w niedzielę. Według niego, w przyszłym tygodniu szpital otrzyma pomoc finansową. Akademicki Szpital Kliniczny, największy na Dolnym Śląsku i jeden z największych w kraju, jest zadłużony na 300 mln zł.

Minister zdrowia tłumaczył w niedzielę, że nie może ujawnić szczegółów planu pomocy dla zagrożonych szpitali, bo najpierw powinien się z nimi zapoznać premier. "Najpierw muszę przedstawić go premierowi. Nie chciałbym, żeby premier dowiedział się o nim z gazety" - mówił.

"Jest decyzja premiera, decyzja rządu, aby pomóc. Pracowaliśmy w weekend i znaleźliśmy formułę prawną pomocy. Rozwiązaliśmy ten problem. Umożliwia on nam realną i finansową pomoc dla szpitali" - zapewnił Religa.

Minister zdrowia dodał, że w poniedziałek o godz. 17 ma się też spotkać z wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską w celu przedstawienia propozycji. "Proponowane przez nas rozwiązanie na pewno da możliwość akceptacji przez panią premier" - powiedział.

Minister pytany, czy pomocą będzie objęty także szpital legnicki, odpowiedział: "Na tym terenie jest to szpital potrzebny, dlatego udzielimy mu pomocy".

Religa w piątek zapowiedział powstanie programu zamiany długów krótkoterminowych na długoterminowe dla szpitali o strategicznym znaczeniu dla zdrowia Polaków. Również minister finansów Zyta Gilowska informowała, że rząd zastanawia się nad możliwością skorzystania z dotacji budżetowej w przypadku zaistnienia "celu szczególnego", co pozwoliłoby uniknąć sytuacji, w której pieniądze szpitali przejmuje komornik.

Według Zyty Gilowskiej, zadłużenie służby zdrowia wynosi ogółem 6 mld zł, w tym 1 mld to "gorące długi, do spłaty natychmiast". Najgorsza sytuacja jest w województwach: dolnośląskim, lubuskim oraz łódzkim. Zadłużonym szpitalom grożą egzekucje komornicze.(PAP)

krf/ mag/

Tagi: szpital, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz