Notowania

wiadomości
29.06.2011 13:34

Relikwie Jana Pawła II w Piekarach Śląskich

Do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich - dzielnicy Piekar Śląskich - zostały sprowadzone relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich - dzielnicy Piekar Śląskich - zostały sprowadzone relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II. *

Relikwie, które zostały sprowadzone do Piekar Śląskich, posiadają certyfikat autentyczności. "Starania o sprowadzenie relikwii rozpocząłem w kurii krakowskiej jeszcze przed uroczystościami beatyfikacyjnymi. W maju spotkałem się z kardynałem Stanisławem Dziwiszem w Krakowie, wtedy przekazał mi relikwie błogosławionego Jana Pawła II w kapsule" - powiedział PAP ks. Henryk Foik, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich - dzielnicy Piekar Śląskich.

W kapsule, którą proboszcz piekarskiej parafii odebrał z rąk kardynała Dziwisza, znalazła się relikwia - kawałek materiału z krwią Jana Pawła II. Relikwia zostanie umieszczona w relikwiarzu przypominającym monstrancję.

Uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła odbędzie się w piątek. Poprzedzi je nabożeństwo przed najświętszym sakramentem o godz. 17 i msza św. o godz. 18, której przewodniczył będzie metropolita katowicki arcybiskup Damian Zimoń. Po uroczystościach relikwiarz zostanie wystawiony w nawie głównej i pozostanie tam przez tydzień. Po tym czasie relikwie zostaną przeniesione do kaplicy całodziennej adoracji, gdzie dostępne będą dla wiernych.

Sześciocentymetrowa kapsuła, zawierająca płótno, na którym znajduje się krew błogosławionego papieża-Polaka, jest najcenniejszą relikwią spośród dziewiętnastu innych znajdujących się w kościele w Brzezinach. Wśród nich są m.in. włosy z brody św. Maksymiliana Kolbe, niewielkie kawałki kości św. Faustyny, św. Alberta i św. ks. Jerzego Popiełuszki. W parafii przechowywane są także relikwie-bandaże - po św. Ojcu Pio.

Aktualnie ks. proboszcz parafii rozpoczął starania o relikwię św. Kingi.

Błogosławiony Jan Paweł II przez wiele lat był kaznodzieją podczas stanowych pielgrzymek męskich do Piekar Śląskich. W 1994 roku został Honorowym Obywatelem miasta Piekary Śląskie.

W województwie śląskim relikwie błogosławionego Jana Pawła II znajdują się m.in. w parafiach - w Dąbrowie Górniczej oraz Studzionce k. Pszczyny (gdzie znajduje się także różaniec Jana Pawła II). (PAP)

ktp/ bno/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz