Notowania

wiadomości
27.04.2012 12:57

Remigiusz Paszkiewicz p.o. prezesa PKP PLK

Remigiusz Paszkiewicz jest pełniącym obowiązki prezesa spółki PKP PLK - poinformował w piątek były prezes Zbigniew Szafrański, którego kadencja upłynęła. Rok 2011 spółka zamknęła ze stratą ok. 600 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Remigiusz Paszkiewicz jest pełniącym obowiązki prezesa spółki PKP PLK - poinformował w piątek były prezes Zbigniew Szafrański, którego kadencja upłynęła. Rok 2011 spółka zamknęła ze stratą ok. 600 mln zł.

"Poczytuję to sobie za sukces, że rządziłem tą spółką przez całą kadencję, przez całe trzy lata" - powiedział dziennikarzom Szafrański.

Przypomniał, że gdy obejmował stanowisko na początku 2009 r., ówczesny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk postawił przed nim zadanie przyspieszenia inwestycji w linie kolejowe. Zdaniem Szafrańskiego udało się to. W 2010 r. zmodernizowano ok. 500 km torów, w 2011 - ok. 1000 km, ponad 1000 ma być też zmodernizowane w 2012 r. - podkreślał.

Odnosząc się do informacji, jakoby kolejarze wykorzystali do tej pory zaledwie 3 proc. pieniędzy z UE na lata 2007-2013, Szafrański powiedział, że te 3 proc. "to pieniądze, które zostały odzyskane z Brukseli". "Ta wartość nie odzwierciedla stanu zaawansowania inwestycji na liniach kolejowych" - zaznaczył.

Dodał, że zafakturowane są nowe inwestycje o wartości przekraczającej 2,3 mld zł, co stanowi 11 proc. przyznanych przez UE środków na infrastrukturę kolejową. "Jeżeli dotychczasowe tempo inwestycji zostanie utrzymane, to na koniec roku KE będzie mogła zatwierdzić wydatki na 1,5 mld zł, a może nawet na więcej" - powiedział Szafrański.

Poinformował też, że obecnie formalnie spółka nie ma prezesa, ponieważ pełniący obowiązki będzie musiał przejść jeszcze postępowanie kwalifikacyjne, które - jak sądzi - powinno zająć około miesiąca.

Paszkiewicz pracował w przeszłości m.in. w ministerstwie finansów, NBP, PKN Orlen. Ostatnio był prezesem spółki Anwil, z tego stanowiska zrezygnował w połowie kwietnia.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są zarządcą sieci linii kolejowych. Firma udostępnia linie koleje przewoźnikom, modernizuje linie, opracowuje rozkłady jazdy pociągów, prowadzi ruch pociągów i utrzymuje infrastrukturę kolejową. W gestii PKP PLK jest ponad 19 tys. km linii kolejowych.(PAP)

her/ wkr/ pad/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz