Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Renowacja gigantycznych rzeźb Majów sprzed ponad 2300 lat

0
Podziel się:

Meksykańscy eksperci przeprowadzą prace renowacyjne przy sześciu
największych i najstarszych kamiennych rzeźbach sprzed ponad 2300 lat, przedstawiających bóstwa
Majów, odkrytych na stanowisku Chakanbakan w Meksyku - donosi serwis internetowy Art Daily.

Meksykańscy eksperci przeprowadzą prace renowacyjne przy sześciu największych i najstarszych kamiennych rzeźbach sprzed ponad 2300 lat, przedstawiających bóstwa Majów, odkrytych na stanowisku Chakanbakan w Meksyku - donosi serwis internetowy Art Daily.

Sześć wielkich kamiennych głów, przedstawiających bóstwa Majów o twarzach jaguarów, odkryto 15 lat temu na terenie kompleksu archeologicznego Chakanbakan na Półwyspie Jukatańskim, w stanie Quintana Roo we wschodniej części Meksyku.

Archeolodzy odnaleźli wielkie rzeźby, wykonane przez Majów w okresie preklasycznym, w około 350 r. p.n.e., w stylu nawiązującym do tradycji Olmeków, obok schodów Nohochbalam - głównej świątyni na stanowisku.

Rzeźby te poprzedzają późniejsze imponujące dzieła rzeźbiarstwa Majów, znane z ruin Kohunlich i innych miast Majów.

Jak poinformował archeolog Fernando Cortes, opiekujący się kompleksem archeologicznym Chakanbakan, kamienne bloki z wyrzeźbionymi głowami mają różne rozmiary - od 2 metrów wysokości i 3 metrów szerokości do 3 metrów wysokości i 10 metrów szerokości.

Prace konserwacyjne, prowadzone przez specjalistów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) pod kierunkiem Gerardo Calderona, mają na celu przywrócenie pierwotnego wyglądy kamiennych rzeźb.

Po oczyszczeniu powierzchni, uszkodzonych w dużej mierze przez wpływ czynników atmosferycznych, eksperci uzupełnią brakujące fragmenty sztukaterii pokrywającej miejscami kamienne rzeźby i zaimpregnują uzyskaną całość.

Podczas prac renowacyjnych pobrane zostaną do badań próbki resztek czarnego pigmentu, użytego przez Majów do podkreślenia rysów twarzy wyrzeźbionych bóstw. Naukowcy spróbują ustalić jego cechy i pochodzenie oraz podejmą próbę odtworzenia pigmentu i ponownego nałożenia go w odpowiednich miejscach. (PAP)

jot/ tot/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)