Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Renowacja warszawskiego Cmentarza Żydowskiego dzięki kweście

0
Podziel się:

Ponad 8 tys. zł zebrali artyści i osoby zaangażowane w ochronę żydowskiego
dziedzictwa podczas kwesty z okazji dnia Wszystkich Świętych na warszawskim Cmentarzu Żydowskim.
Dzięki zebranym pieniądzom odnowione zostaną dwie kwatery zasłużonych rodzin żydowskich.

Ponad 8 tys. zł zebrali artyści i osoby zaangażowane w ochronę żydowskiego dziedzictwa podczas kwesty z okazji dnia Wszystkich Świętych na warszawskim Cmentarzu Żydowskim. Dzięki zebranym pieniądzom odnowione zostaną dwie kwatery zasłużonych rodzin żydowskich.

"Z roku na rok zbieramy coraz więcej" - powiedziała członkini Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Pomnikami Kultury Żydowskiej w Polsce i jedna z organizatorek kwesty Hanna Szmalenberg. W zeszłym roku zgromadzono bowiem niecałe 7 tys.

Zorganizowaną po raz 29. kwestę prowadzono w niedzielę i poniedziałek na cmentarzu przy ulicy Okopowej. Kwestowali: Józef Duriasz, Emilia Krakowska, Gołda Tencer, Sławomir Holland oraz były prezydent Warszawy Marcin Święcicki.

Jak poinformowała Joanna Korzeniewska z Gminy Żydowskiej, zebraną kwotę przeznaczono na renowację nagrobków z 33. i 26. kwatery na warszawskim Cmentarzu Żydowskim.

Obie kwatery znajdują się w centralnej części cmentarza, w której chowano Żydów postępowych. "W obu częściach cmentarza spoczęli liczący się w świecie nauki i finansów oraz zasłużeni dla polskiej historii Żydzi" - powiedział dyrektor cmentarza Paweł Szpilman.

W kwaterze 33. mieści się m.in. wykonany z białego marmuru sarkofag Wilhelma Landau. Pochowany w 1899 roku bankier był założycielem jednego z najbardziej liczących się warszawskich banków końca XIX wieku.

Mogiły zmarłych na początku XX wieku Izaaka Cylkowa i Ludwika Chwata znajdują się w tej samej kwaterze.

Cylkow - pierwszy rabin Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, działał w Warszawie na rzecz asymilacji społeczności żydowskiej. Dziełem jego życia, nad którym pracował przez ponad 30 lat, było przetłumaczenie Biblii Hebrajskiej na język polski. Z kolei Ludwik Chwat był wybitnym lekarzem, ordynatorem pierwszego warszawskiego szpitala dla dzieci żydowskich.

W kwaterze 26. pochowano postępowego rabina Izaaka Kramsztyka, jednego z następców Cylkowa na Tłomackiem. Kramsztyk był polskim patriotą. Za udział w marcu 1861 roku w pogrzebie pięciu ofiar starć z wojskiem rosyjskim i jednocześnie politycznej manifestacji przeciwko rosyjskiemu zaborcy został aresztowany i na początku powstania styczniowego zesłany w głąb Rosji na Syberię.

Cmentarz Żydowski powstał w Warszawie ponad 200 lat temu - w 1806 roku. W tym czasie na jego terenie zostało pogrzebanych około 250 tys.osób. Początkowo chowani na nim byli jedynie bardziej zamożni Żydzi. Uboższej części społeczności żydowskiej na miejsce pochówku wyznaczono Cmentarz Bródnowski na prawym brzegu Wisły. (PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)