Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Republika Środkowoafrykańska: Były rebeliant zaprzysiężony na prezydenta

0
Podziel się

Były przywódca rebeliantów Michel Djotodja, który w marcu br. objął
władzę w rezultacie zamachu stanu, został w niedzielę formalnie zaprzysiężony na prezydenta
Republiki Środkowoafrykańskiej. Ma kierować krajem przez 18 miesięcy do czasu zorganizowania nowych
wyborów.

bEpVWOAB

*Były przywódca rebeliantów Michel Djotodja, który w marcu br. objął władzę w rezultacie zamachu stanu, został w niedzielę formalnie zaprzysiężony na prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej. Ma kierować krajem przez 18 miesięcy do czasu zorganizowania nowych wyborów. *

Djotodja sprawował najwyższy urząd w państwie od czasu zamachu kiedy dowodzone przez niego odziały rebeliantów z północy kraju pokonały interweniujące wojska RPA popierające poprzedniego prezydenta Francoisa Bozize.

"Dzisiejsze zaprzysiężenie jest ważnym etapem dla przyszłości Republiki Środkowoafrykańskiej i mam nadzieję, że jestem ostatnim z moich rodaków, który musiał chwycić za broń aby objąć władzę" - powiedział Djododja podczas uroczystości.

bEpVWOAD

Zaapelował do sił politycznych w kraju o przestrzeganie rozejmu tak aby mógł przygotować wybory w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Sam Djotodja nie zamierza - jak powiedział - kandydować na urząd prezydenta.

Koalicja ugrupowań rebelianckich, której przewodniczył Djotodja, twierdziła, że północ kraju jest marginalizowana przez prezydenta Bozize, który sam doszedł do władzy również w wyniku zamachu stanu w roku 2003. Bozize powiedział niedawno, że nie zrezygnował z zamiaru powrotu do władzy.

Republika Środkowoafrykańska jest areną nieustannych walk o władzę od czasu uzyskania niepodległości od Francji w 1960 r. Kraj, który posiada m. in. złoża złota i uranu, otoczony jest ponadto przez państwa, w których również panuje niestabilna sytuacja.

Zdaniem ekspertów ONZ, Republice Środkowoafrykańskiej grozi rozpad. Wysłannik ONZ do tego kraju wezwał Radę Bezpieczeństwa do poparcia wysłania tam sił pokojowych Unii Afrykańskiej. (PAP)

bEpVWOAJ

jm/

14405030

bEpVWOBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)