Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Republikanie domagaja sie modernizacji broni nuklearnej USA

0
Podziel się:

40 republikańskich senatorów i niezależny senator Joe Lieberman
skierowało list do prezydenta Baracka Obamy domagając się modernizacji arsenału nuklearnego USA w
związku z jego planami zawarcia układu z Rosją o obopólnej redukcji broni nuklearnej.

40 republikańskich senatorów i niezależny senator Joe Lieberman skierowało list do prezydenta Baracka Obamy domagając się modernizacji arsenału nuklearnego USA w związku z jego planami zawarcia układu z Rosją o obopólnej redukcji broni nuklearnej.

Jak podaje wtorkowy "Wall Street Journal", senatorowie powołują się na zalecenia ponadpartyjnej komisji ds. broni atomowej, według której USA potrzebują nowych głowic nuklearnych i nowych zakładów badań nuklearnych.

Obama jednak - informuje "WSJ" - zwleka z modernizacją nuklearną, chociaż popiera ją nawet minister obrony Robert Gates.

Prezydent idzie tu za radą swego wiceprezydenta Joe Bidena, który nalega na opóźnienie decyzji o nowych głowicach twierdząc, że należy jej użyć jako "nagrody" dla Senatu za ratyfikację traktatu o zakazie prób z bronią nuklearną (ang. skrót: CTBT), odrzuconego przez Senat w latach 1990.

"WSJ" ostro krytykuje Bidena za takie stanowisko, pisząc, że wiceprezydent "nie pierwszy raz błędnie podchodzi do żywotnego problemu bezpieczeństwa".

Przewiduje też, że Senat nie ratyfikuje przyszłego nowego układu o redukcji strategicznej broni nuklearnej (START) bez jednoczesnej modernizacji amerykańskiego arsenału atomowego. Do ratyfikacji potrzeba minimum 67 (dwóch trzecich) głosów Senatu.

W artykule redakcyjnym we wtorek konserwatywny dziennik pisze o stanowisku rządu w sprawie modernizacji jako kolejnym przejawie ustępstw Obamy wobec Rosji w złudnej nadziei poprawy stosunków z tym krajem.

"USA zgodziły się już na głębokie cięcia swego arsenału, nawet zanim administracja dokonała przeglądu swej broni nuklearnej i planu jej modernizacji. W zeszłym tygodniu Władimir Putin podniósł poprzeczkę żądań oświadczając, że chce teraz, aby USA porzuciły plany obrony rakietowej w ramach umowy START. Decyzja administracji o zmniejszeniu skali baz obrony rakietowej w Polsce i Czechach, jak się wydaje, ośmieliła tylko Rosjan do nacisków na nowe koncesje" - pisze "WSJ".

"Senat ma obowiązek dokładnego przyjrzenia się traktatowi START, zanim ratyfikuje jakąkolwiek redukcję amerykańskich arsenałów. Senatorowie nie powinni zgodzić się na mniejszy arsenał, dopóki administracja Obamy nie podejmie kroków zapewniających, że nasza pozostała broń będzie działać, kiedy będziemy jej potrzebować" - konkluduje dziennik.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)