Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort finansów przewiduje niewielki wzrost płacy minimalnej w 2014 r.

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów zakłada niewielki wzrost płacy minimalnej w przyszłym
roku - powiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń przed posiedzeniem zespołu Komisji
Trójstronnej, który w poniedziałek ma ocenić założenia makroekonomiczne do budżetu na 2014 r.

Ministerstwo Finansów zakłada niewielki wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku - powiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń przed posiedzeniem zespołu Komisji Trójstronnej, który w poniedziałek ma ocenić założenia makroekonomiczne do budżetu na 2014 r.

Wiceszef resortu nie sprecyzował jednak, jaką kwotę wzrostu płacy minimalnej zaproponuje rząd, jeżeli partnerzy społeczni nie dojdą do porozumienia w tej kwestii.

"Jesteśmy bardzo ostrożni, biorąc pod uwagę to, co się dzieje na rynku pracy (...), to wymaga pewnej ostrożności i rozwagi" - powiedział dziennikarzom.

Zgodnie z ustawą o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych do 20 maja pracownicy i pracodawcy mają przedstawić wspólną propozycję m.in. w sprawie wzrostu w następnym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli zgody nie będzie, to do 25 maja każda ze stron może przedstawić własne propozycje; do 30 maja propozycje swoje przedstawiają poszczególne organizacje. Rząd własną propozycję przedstawia KT do 15 czerwca. Jeśli do 15 lipca Komisja nie dojdzie do porozumienia w sprawie minimalnego wynagrodzenia, wówczas do 15 września kwotę tę określa w rozporządzeniu rząd.

Z rozmów przeprowadzonych przez PAP ze stronami Komisji Trójstronnej wynika, że szanse na konsensus w sprawie płacy minimalnej są niewielkie. Pracodawcy proponują skromny wzrost i ostrzegają, że nadmierne podniesienie najniższych wynagrodzeń jest groźne dla gospodarki. Związkowcy zarzucają im natomiast obojętność na los pracowników.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę mówi, że najniższe wynagrodzenie zależy od prognozowanej przez rząd inflacji na przyszły rok (2,4 proc.), prognozowanego wzrostu PKB na następny rok (2,5 proc.) oraz wskaźnika związanego z inflacją wykonaną (3,7 proc.) i prognozowaną w roku poprzednim (2,8 proc.). (PAP)

mmu/ rbk/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)