Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort kultury przekazał w br. 11 mln zł Fundacji Auschwitz-Birkenau

0
Podziel się:

11 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013
roku na konto Fundacji Auschwitz-Birkenau - podał w poniedziałek resort. Pieniądze zasiliły
fundusz, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

11 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013 roku na konto Fundacji Auschwitz-Birkenau - podał w poniedziałek resort. Pieniądze zasiliły fundusz, z którego finansowane są prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

Ministerstwo w komunikacie poinformowało, że jest to pierwsza z trzech transz przekazanych Fundacji. Do końca 2015 roku resort przeleje na jej konta łącznie kwotę o równowartości 10 mln euro.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie. Dotychczas deklaracje wsparcia Fundacji złożyło ponad 20 państw. Sięgnęły one około 100 mln euro. Najwyższą kwotę zadeklarowały Niemcy: rząd federalny oraz kraje związkowe przekażą łącznie 60 mln euro.

Priorytety, a także harmonogram prac konserwatorskich, finansowanych przez Fundację, określa Globalny Plan Konserwacji. Zabezpieczeniu konserwatorskiemu podlega cały obszar i wszystkie pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Prace w ramach Planu oficjalnie zostały zainaugurowane w czerwcu ubiegłego roku. "Rozpoczynamy ten projekt po to, aby utrwalić to dramatyczne dziedzictwo, by ono świadczyło i przeciwdziałało kłamstwu oświęcimskiemu, niewiedzy, ale i też uczyło" - mówił wówczas minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Muzeum przeprowadzając konserwacje korzysta też z funduszy UE, którymi dysponuje ministerstwo kultury. W październiku zakończyło m.in. remonty konserwatorskie dwóch bloków więźniarskich w byłym obozie macierzystym Auschwitz I. Zadanie kosztowało 17 mln zł.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5 procent budżetu.

Auschwitz to jedyny były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)