Notowania

korea płn.
30.06.2009 10:24

Resort obrony Korei Płd.: Korea Płn. próbuje wzbogacać uran

Korea Północna podejmuje próby wzbogacania uranu - zakomunikował we wtorek południowokoreański resort obrony.

Podziel się
Dodaj komentarz

Korea Północna podejmuje próby wzbogacania uranu - zakomunikował we wtorek południowokoreański resort obrony.

Minister obrony Korei Płd. Li Sang Hi, informując w Seulu o takich działaniach Phenianu na posiedzeniu jednej z komisji parlamentu, podkreślił iż procesy związane ze wzbogacaniem uranu są o wiele łatwiejsze do ukrycia niż programy związane z plutonem. Program atomowy, realizowany przez Koreę Północną, dotychczas ograniczał się do eksperymentowania z plutonem, pozyskiwanym z prętów reaktora w Jongbion.

Korea Północna dysponuje dostatecznymi zasobami naturalnego uranu by prowadzić w podziemnych instalacjach wzbogacanie tego surowca. Jak do tej pory, brak jej jednak prawdopodobnie technologii wzbogacania uranu - twierdzą źródła w Seulu.

Zdaniem międzynarodowych ekspertów, cytowanych przez agencję Reutera, Phenian zakupił już sprzęt, potrzebny do wzbogacania uranu, w tym specjalistyczne wirówki i aluminiowe tuleje. Cytowani eksperci wątpią jednak, by Korea Północna przystąpiła już do faktycznych prac z uranem.

Phenian dokonał już dwóch prób jądrowych - w 2006 roku i w maju br.; w obu przypadkach wykorzystał pluton.

Według zachodniego wywiadu, Korea Płn. przygotowuje się obecnie do testu rakiety dalekiego zasięgu, mogących razić terytorium USA oraz rakiet średniego i krótkiego zasięgu, których zasięg obejmuje całą Koreę Południową. (PAP)

hb/ ap/

4331107

Tagi: korea płn., wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz