Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort sprawiedliwości: potrzeba ponad 36 tys. miejsc w więzieniach

0
Podziel się:

14.2.Warszawa (PAP) - Konieczne jest pozyskanie ponad 36 tys.
miejsc w zakładach karnych dla skazanych - wynika z informacji o
programie resortu sprawiedliwości na lata 2006-2009, której we
wtorek wysłuchał rząd.

14.2.Warszawa (PAP) - Konieczne jest pozyskanie ponad 36 tys. miejsc w zakładach karnych dla skazanych - wynika z informacji o programie resortu sprawiedliwości na lata 2006-2009, której we wtorek wysłuchał rząd.

W tym celu - jak zakłada program - trzeba rozpocząć pozyskiwanie dodatkowych 17 tys. miejsc z jednostek organizacyjnych więziennictwa. Konieczna będzie też adaptacja wybranych obiektów wojskowych na jednostki penitencjarne.

Ponadto minister sprawiedliwości chce wykorzystać instytucję partnerstwa publiczno-prywatnego, aby pozyskać kapitał prywatny do budowy więzień i jednocześnie zmniejszyć wydatki budżetu państwa na tego typu inwestycje.

Wówczas pojawiłyby się prywatne zakłady karne, które - jak niedawno mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - byłyby konkurencją dla zakładów państwowych. Ta zaś - dodawał Ziobro - sprawdziła się m.in. w Wielkiej Brytanii i pozwoliła obniżyć koszty funkcjonowania państwowych placówek z korzyścią dla budżetu państwa.

Według ministerialnego programu, koszty jego realizacji w latach 2006-2009 wyniosą prawie 1,7 mld zł. W tym roku powinno powstać 3 021 nowych miejsc dla skazanych. Na liście 172 nieruchomości, których wojsko nie potrzebuje i można je przeznaczyć na cele penitencjarne, są m.in. magazyny, koszary, lotniska, garaże, obiekty sportowe.

Według rządowego dokumentu ze wstępnej analizy wynika, że możliwe będzie przejęcie ok. 30 obiektów wojskowych - szczegółowy program przejmowania i adaptacji takich obiektów ma być gotowy do końca kwietnia.

"Wskazane jest też podjęcie innych działań, których realizacja przyczyni się do ograniczenia liczby osób odbywających karę pozbawienia wolności w więzieniach" - czytamy w dokumencie.

Jako przykład podaje się odbywanie kary poza zakładem karnym z elektronicznymi bransoletkami monitorującymi ruchy skazanego oraz wprowadzenie tzw. kar weekendowych, by skazany mógł pozostawać w kontakcie z rodziną i utrzymać pracę - Ziobro mówił o tych koncepcjach już wcześniej.

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło, że wprowadzenie obydwu nowych sankcji (kary weekendowe i elektroniczny monitoring skazanych pozostających na wolności) wymaga odpowiednich zmian w ustawodawstwie karnym. (PAP)

wkt/ bno/ mw/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)