Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Resort: trudno oceniać szansę na realizację Camerimage Center

0
Podziel się

Budowa Centrum Festiwalowego Camerimage Łódź Center to interesująca idea,
ale na obecnym etapie bardzo trudno oceniać szansę na jej realizację, ponieważ stosowny wniosek do
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wpłynął - informuje resort w przesłanym PAP
komunikacie.

bEiKYUDF

Budowa Centrum Festiwalowego Camerimage Łódź Center to interesująca idea, ale na obecnym etapie bardzo trudno oceniać szansę na jej realizację, ponieważ stosowny wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wpłynął - informuje resort w przesłanym PAP komunikacie.

"Festiwal Camerimage to jeden z najjaśniejszych punktów na światowej mapie festiwali poświęconych sztuce filmowej, a jego wyjątkowość polega na tym, iż jako jedyny dedykowany jest sztuce operatorskiej. Bez wątpienia twórcą jego sukcesu jest Marek Żydowicz. Budowa centrum festiwalowego według projektu Franka Gehry'ego to interesująca idea, ale na obecnym etapie bardzo trudno oceniać szansę na jej realizację ponieważ stosowny wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wpłynął" - czytamy w przesłanym PAP dokumencie.

Ministerstwo przypomniało, że obecnie jest liderem w absorpcji środków europejskich - "podpisano umowy na ponad 60 proc. całej dostępnej kwoty". "W 2010 nie przewiduje się już nowych naborów ani na środki konkursowe, ani też w ramach projektów kluczowych" - podał resort.

bEiKYUDH

"Ewentualne rozdysponowanie pozostającej rezerwy środków europejskich jest przewidywane na początek roku 2011 i będzie obejmowało jedynie te projekty, które będą posiadały ważne pozwolenia na budowę" - poinformowało ministerstwo.

Przypomniało przy tym, że na liście projektów rezerwowych na pierwszym miejscu znajduje się łódzka strefa sztuki. "Umowa wstępna na realizację tego projektu powinna być podpisana jeszcze w styczniu bieżącego roku. Ale realizacja także tego projektu jest uwarunkowana jego dobrym przygotowaniem i pozyskaniem pozwolenia na budowę, najpóźniej do połowy obecnego roku" - zaznaczono w dokumencie.

Resort wyjaśnia, że wszelkie środki, które zostaną uwolnione z projektów niezrealizowanych oraz opóźnionych będą połączone ze środkami uwolnionymi z rezerwy i rozdysponowane w styczniu przyszłego roku.

Jak zaznaczono w komunikacie, "ministerstwo wyklucza możliwość oceniania projektów na etapie przed konkursowym".

bEiKYUDN

Już drugi dzień trwa okupacja dużej sali obrad łódzkiej rady miejskiej. Kilkadziesiąt protestujących osób domaga się zmiany decyzji radnych dot. budowy Centrum Festiwalowo-Kongresowego "Camerimage Łódź Center". Kierujący protestem organizator Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage" Marek Żydowicz chce, by radni zgodzili się na mającą kosztować 500 mln zł budowę Centrum bez żadnych warunków wstępnych.

Zdaniem radnych inwestycję będzie można rozpocząć dopiero po zapewnieniu jej dofinansowania kwotą 250 mln zł, pochodzącą z innych źródeł niż budżet miasta.

W środę wieczorem strajk rozpoczynało ok. 150 osób. W czwartek przed południem w sali było już niespełna 60 osób. (PAP)

agz/ jp/ jra/

bEiKYUEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)