Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort zdrowia: sprawa warunków kontraktowania świadczeń medycznych jest jeszcze otwarta

0
Podziel się:

Możliwa jest zmiana warunków kontraktowania
świadczeń medycznych proponowanych szpitalom przez Narodowy
Fundusz Zdrowia - dowiedziała się PAP w poniedziałek w
Ministerstwie Zdrowia.

Możliwa jest zmiana warunków kontraktowania świadczeń medycznych proponowanych szpitalom przez Narodowy Fundusz Zdrowia - dowiedziała się PAP w poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz oświadczył w piątek, że do połowy 2009 r. na pewno nie będzie takiej zmiany. Oznaczałoby to, że cena punktu rozliczeniowego wyniesie 51 zł.

_ - Ten temat jest jeszcze otwarty. Szacujemy koszty, to nie jest tylko kwestia wartości punktu, ale również taryf w poszczególnych procedurach medycznych. Możliwe są zmiany, ale na razie trudno mówić o szczegółach. Musimy zobaczyć symulacje, poznać koszty _ - powiedział rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb.

Warunkom stawianym przez NFZ w kontraktach na 2009 r. sprzeciwia się większość dyrektorów szpitali wojewódzkich, powiatowych oraz klinicznych. W ich ocenie proponowana wycena punktu rozliczeniowego nie pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie lecznic, może doprowadzić do ich zadłużenia, a także do wprowadzenia od stycznia odpłatności za planowe zabiegi. Stanowisko dyrektorów popiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), który we wtorek organizuje manifestację przed siedzibą centrali NFZ w Warszawie.

W ocenie dyrektorów szpitali klinicznych i instytutów medycznych, przyjęcie propozycji NFZ, jest równoznaczne ze zgodą na _ lawinowe _ zadłużanie ich lecznic.

Według prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzeja Włodarczyka, polityka NFZ dotycząca zasad kontraktowania świadczeń medycznych, doprowadzi do strajków lekarzy i pielęgniarek w całej Polsce oraz ograniczenia leczenia.

Z kolei rzeczniczka NFZ Edyta Grabowska-Woźniak podkreśla, że w 2008 r. nastąpił znaczący wzrost funduszy przeznaczonych na lecznictwo szpitalne.

_ - Takiego wzrostu nie było od 1999 r. Do szpitali wpłynęło o 30 proc. więcej środków niż w 2007 r. Wynagrodzenia lekarzy znacząco wzrosły, obecnie są na dobrym poziomie. Mówienie w tej sytuacji o strajkach jest nieporozumieniem _ - oświadczyła rzeczniczka funduszu.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)