Notowania

wikileaks
30.11.2010 08:19

Rewelacje Wikileaks: Chiny chciały zjednoczenia Korei

Chińscy politycy uważali, że Phenian nie jest pożytecznym sojusznikiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Niektórzy chińscy politycy uważali, że Phenian nie jest pożytecznym sojusznikiem i nie interweniowaliby, gdyby upadł tamtejszy reżim, ani gdyby miało dojść do zjednoczenia obu Korei.

W raportach wysyłanych w lutym do Departamentu Stanu USA przez amerykańskiego ambasadora w Seulu cytowany jest Chun Yung-woo, ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Korei Płd., obecny doradca prezydenta Korei Płd. Li Miung Baka ds. bezpieczeństwa narodowego.

Chiny nie ufają Korei Północnej. Zobacz relację telewizji CNN:

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

Chun mówił też w rozmowach z amerykańskimi dyplomatami, że nowa generacja chińskich komunistycznych przywódców nie uważa Phenianu za wiarygodnego sojusznika i chciałaby uniknąć ryzyka ponownej wojny na Półwyspie Koreańskim.

Według dziennika _ The Guardian _ Chun uważa, że Chiny mają znacznie mniejszy wpływ na Koreę Płn. niż się powszechnie uważa. Również wysokiej rangi chiński polityk, cytowany w dyplomatycznych raportach, był zdania, że wpływ Pekinu na Phenian jest przeceniany.

W kwietniu 2009 roku ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Chin He Yafei powiedział w Pekinie amerykańskiemu dyplomacie, że Korea Płn. zachowywała się jak _ rozpieszczone dziecko _, by przyciągnąć uwagę USA, uciekając się do takich metod, jak wystrzelenie rakiety w kierunku Japonii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/18321/37957_julian_assange.tiny.png ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/polityka/wikileaks-strona-ktora-trzesie-swiatowa-polityka-18321) Kto stoi za WikiLeaks? To on trzęsie światową polityką Julian Assange, 39 lat, rozwiedziony, nie ma stałego zameldowania. Trzęsie światową polityką, upubliczniając tajne dokumenty, między innymi amerykańskiej dyplomacji. Jest redaktorem naczelnym WikiLeaks, serwisu, który jest na ustach wszystkich mediów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t123362.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;wszczyna;sledztwo;ws;publikacji;na;wikileaks,186,0,725178.html) USA wszczyna śledztwo ws. publikacji na Wikileaks Ci, którzy dopuścili się w tej sprawie złamania prawa, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t85351.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;zrewiduje;procedury;dotyczace;poufnych;informacji,76,0,725068.html) USA zrewiduje procedury dotyczące poufnych informacji To jeden z efektów ujawnienia przez Wikileaks depesz dyplomacji.
Tagi: wikileaks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz