Notowania

rewolucja w egipcie
26.04.2012 07:13

Rewolucja w Egipcie. Premier za rządów Mubaraka chce przejąć władzę

Ahmed Szafik został z powrotem dopuszczony do kandydowania w wyborach prezydenckich w Egipcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zaledwie dzień po ogłoszeniu zakazu startu w wyborach przedstawicieli obalonego reżimu Hosniego Mubaraka b yły premier Egiptu Ahmed Szafik (na zdj.) został dopuszczony do kandydowania w wyborach prezydenckich - podała państwowa agencja prasowa,

Agencja MENA podała, że komisja wyborcza uwzględniła odwołanie złożone przez Szafika od ustawy zakazującej mu kandydowania w wyborach, która została zatwierdzona przez rządzącą Egiptem Najwyższą Radę Wojskową. Powodów przyjęcia apelacji nie podano.

Ustawa pozbawia na 10 lat prawa do głosowania i startowania w wyborach osób, które piastowały urząd prezydenta, wiceprezydenta i premiera w ciągu dekady poprzedzającej obalenie Mubaraka. Prawo dotyczy też osób, które były na najwyższych stanowiskach w partii rządzącej. Zakaz nie obejmuje ministrów.

Ustawa uniemożliwiała kandydowanie w majowych wyborach prezydenckich 71-letniemu Szafikowi, który był premierem od końca stycznia 2011 do marca 2011 roku a wcześniej przez lata ministrem ds. lotnictwa oraz dowódcą sił powietrznych - pisze Reuters.

On sam twierdzi, że jest dobrym kandydatem na prezydenta, bowiem ma doświadczenie rządowe i będzie potrafił utrzymać dobre stosunki z generalicją a jednocześnie zapewni pokojowe przejęcie władzy przez cywilów. Ponadto odsunie groźbę dojścia do władzy przez radykalnych islamistów.

Szafik stanowi przeciwwagę dla kandydatów ugrupowań islamskich. Zdaniem analityków, były premier należy do faworytów wyborów prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 23-24 maja. Jego ewentualne zwycięstwo wzmocni zaś wojskowych kierujących krajem od 1952 r.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m100841.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rewolucja;w;egipcie;nie;przyniesie;pozytywnych;skutkow,222,0,1054430.html) *W Egipcie może dojść do wojny domowej * Konfrontacja między islamistami a armią może zagrozić pokojowemu charakterowi transformacji politycznej. W połowie kwietnia komisja nadzorująca wybory poinformowała o dyskwalifikacji 10 z 23 kandydatów w wyborach prezydenckich, w tym Omara Suleimana, który był wiceprezydentem i kierował wywiadem, gdy u władzy był Mubarak. Egipska agencja prasowa podawała, że powodem dyskwalifikacji było nieprzedstawienie przez Suleimana wystarczającej liczby podpisów poparcia od wyborców.

Z kolei prawnik i kaznodzieja, salafita Hazem Abu Ismail został wykluczony, ponieważ jego matka ma amerykańskie obywatelstwo. On sam temu zaprzeczał i zarzucał władzom, że spiskują przeciwko niemu. Prezentowana przez niego mieszkanka radykalnego islamu i rewolucyjnego zapału przysporzyła mu wielu zwolenników.

Innym zdyskwalifikowanym kandydatem jest główny strateg Bractwa Muzułmańskiego Chairat el-Szater. W sobotę komisja wyjaśniała, że Szater został zdyskwalifikowany ze względu na ciążące na nim zarzuty kryminalne. Jak wielu innych przywódców Bractwa Muzułmańskiego Szater przebywał w więzieniu za związki z ugrupowaniem, które za czasów prezydenta Mubaraka było zdelegalizowane.

O sytuacji w Egipcie czytaj więcej w Money.pl
Jest data wyborów. Demokracji nie będzie? To pierwsze wybory od czasu obalenia Hosniego Mubaraka. Zagraniczni obserwatorzy nie będą jednak monitorować ich przebiegu.
Wybory w Egipcie. Wtedy lepiej tam nie jechać Znamy datę pierwszych wyborów prezydenckich po upadku Mubaraka. Czy wojskowi oddadzą władzę bez walki?
Prezydent przed sądem. Teraz na noszach Obalony prezydent Egiptu jest oskarżony o współudział w zabójstwie ponad 800 demonstrantów.
Tagi: rewolucja w egipcie, ahmed szafik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz