Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RN TVP: Orzeł i Tejkowski zawieszeni na kolejne trzy miesiące

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. uzasadnienie uchwały rady nadzorczej
#

# dochodzi m.in. uzasadnienie uchwały rady nadzorczej #

25.11. Warszawa (PAP) - Prezes TVP Romuald Orzeł i członek zarządu Przemysław Tejkowski zostali zawieszeni na kolejne trzy miesiące - dowiedziała się w czwartek PAP w radzie nadzorczej spółki. Są nowe powody uzasadniające tę decyzję.

"Rada nadzorcza uznała, że nie ustały przyczyny, z powodu których prezes i członek zarządu TVP zostali zawieszeni w dniu 27 sierpnia br., kiedy po wnikliwej analizie sytuacji RN TVP podjęła taka uchwałę. Ponadto pojawiły się nowe powody uzasadniające przedłużenie okresu zawieszenia" - głosi komunikat po posiedzeniu rady nadzorczej.

Pierwszy raz, kojarzeni z PiS - Orzeł i Tejkowski, zostali zawieszeni na trzy miesiące 27 sierpnia. Gdyby więc rada nadzorcza nie podjęła żadnych działań, 28 listopada obaj prezesi mogliby wrócić do pracy. Od czasu zawieszenia zarząd w TVP sprawują kojarzeni z lewicą - Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch.

W sierpniu jednym z powodów zawieszenia prezesów były m.in. zarzuty dotyczące braku restrukturyzacji TVP. Obecnie, jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do rady nadzorczej, dodatkowym powodem zawieszenia jest opublikowany niedawno przez KRRiT raport z monitoringu mediów w sprawie relacjonowania sierpniowych zajść wokół krzyża postawionego przed Pałacem Prezydenckim. W raporcie krytycznie oceniono relacje z tych zdarzeń przygotowywane przez TVP1; KRRiT wysłała nawet do Telewizji Polskiej zawiadomienie o naruszeniu ustawy o rtv.

Czwartkowe głosowanie przedłuża okres zawieszenia połowy zarządu telewizji do 28 lutego. Okres ponownego zawieszenia liczony jest bowiem nie od daty czwartkowej uchwały, ale od dnia, gdy upłynąć miał poprzedni okres zawieszenia.

Niewykluczone jednak, że jeszcze przed upływem tego terminu wymieniony zostanie cały zarząd TVP. We wrześniu weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która wygasiła kadencje obecnych władz TVP - ich członkowie pełnią jedynie swoje funkcje do czasu wyłonienia następców. Proces ten już trwa - na półmetku jest prowadzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkurs na nową radę nadzorczą - jej członkowie mają być znani do końca grudnia. Z kolei nowa rada niezwłocznie powinna przystąpić do wybrania nowego składu zarządu TVP.

Przedłużanie zawieszenia zarządu było już w TVP skutecznie praktykowane (m.in. w przypadku b. prezesa Andrzeja Urbańskiego). Tym razem jednak - wobec nowelizacji ustawy o rtv - rodziły się wątpliwości, czy po wygaszeniu kadencji rady nadzorczej (nastąpiło ono czwartego września) jej członkowie mają jeszcze mandat do podejmowania istotnych dla spółki decyzji, w tym personalnych, czy też powinni skupić się jedynie na administrowaniu.

Według "Rzeczpospolitej" w tej sytuacji zarząd telewizji zamówił ekspertyzę prawną, mającą wyjaśnić, czy po wygaszeniu kadencji rada nadzorcza ma możliwość podejmowania uchwał o kolejnych zawieszeniach. Z ekspertyzy mec. Jarosława Chałasa ma wynikać, że mimo wejścia w życie nowelizacji ustawy o rtv rada nie utraciła prawa do "podjęcia uchwały w sprawie zawieszenia w czynnościach członka zarządu, w tym prezesa zarządu spółki".

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, w radzie nadzorczej pozostaje jednak różnica poglądów na ten temat, a członkowie rady dysponują inną ekspertyzą, z której wynika, że rada nie ma już podstaw do podejmowania takich decyzji, jak na przykład zawieszenie członków zarządu. Ten problem prawny będzie musiał rozstrzygnąć sąd, który zdecyduje czy wpisać do KRS uchwałę o kolejnym zawieszeniu członków zarządu TVP.

Radę nadzorczą TVP tworzą obecnie: przewodniczący - Grzegorz Borowiec, wiceprzewodniczący - Bogusław Piwowar oraz członkowie: Bogusław Szwedo, Tomasz Szatkowski, Małgorzata Wiśnicka-Hińcza, Piotr Wawrzeński, Krystyna Pawłowicz, Barbara Misterska-Dragan, Beata Kozłowska-Chyła.

Joanna Balcer (PAP)

js/ mja/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)