Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Robert Gates: Nic nie ogranicza rozbudowy tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Minister obrony Robert Gates zapewnił Kongres, że rząd USA nie ulegnie
rosyjskim naciskom, aby ograniczyć rozwijanie swoich systemów obrony przeciwrakietowej.

Minister obrony Robert Gates zapewnił Kongres, że rząd USA nie ulegnie rosyjskim naciskom, aby ograniczyć rozwijanie swoich systemów obrony przeciwrakietowej.

W wystąpieniu przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu szef Pentagonu potwierdził też, że USA starają się wciągnąć Rosję do współpracy przy konstruowaniu obrony przeciwrakietowej ("tarczy")w Europie.

Na przesłuchaniach przed komisją w czwartek Gatesa proszono o skomentowanie doniesień, że administracja prezydenta Baracka Obamy prowadzi "tajne" rozmowy z Rosją, aby zawrzeć porozumienie w celu ograniczenia możliwości budowy takiego systemu.

"Administracja Obamy potajemnie pracuje z Rosją, aby zawrzeć porozumienie, które ograniczy systemy obrony przeciwrakietowej. Jest to kluczowy cel Moskwy od czasu, gdy sprzeciwiła się planom umieszczenia bazy antyrakiet w Europie Wschodniej" - napisał w środę konserwatywny "Washington Times", powołując się na anonimowe źródła rządowe.

Gates powiedział, że "w naszych propozycjach kierowanych do Rosjan nie ma nic, co w jakikolwiek sposób nałożyłoby jakieś ograniczenia na nasze plany".

Plany nowego systemu obrony rakietowej w Europie przedstawione w ubiegłym roku przewidują m.in. umieszczenie w Polsce rakiet SM-3 chroniących Europę przed irańskimi rakietami krótkiego i średniego zasięgu.

Jeszcze dobitniej od Gatesa wypowiedziała się na przesłuchaniach we wtorek przed Komisją Spraw Zagranicznych Senatu dyrektor wydziału weryfikacji traktatów rozbrojeniowych w Departamencie Stanu Rose Gottemoeller.

"Pozwólcie mi powiedzieć niedwuznacznie, że nie było żadnych tajnych układów (z Rosją) w związku z traktatem START (o redukcji nuklearnej broni strategicznej - przyp. PAP), ani w sprawie tarczy antyrakietowej, ani w żadnej innej kwestii" - oświadczyła Gottemoeller, która prowadziła z Rosją negocjacje w sprawie START.

Senat musi ratyfikować nowy układ START, zawarty z Rosją na wiosnę, do czego potrzeba minimum 67 głosów na 100. Zastrzeżenia senatorów budzi preambuła traktatu z oświadczeniem, w którym powiązano broń ofensywną z arsenałami obronnymi.

Moskwa interpretuje to jako furtkę do zerwania traktatu. Przedstawiciele rządu Rosji oświadczyli, że jeśli uzna ona, iż USA za bardzo rozbudowują swoje systemy obronne, może się z niego wycofać.

Na przesłuchaniach w Senacie Gates powtórzył, że Waszyngton "nie uważa, by preambuła była prawnie wiążąca".

"Rosjanie mogą mówić, co chcą. To oświadczenie nie znajduje się w traktacie, nie jest wiążące dla USA" - powiedział.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ az/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)