Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Robert Kupiecki nowym wiceszefem MON ds. międzynarodowych

0
Podziel się:

Dyplomata Robert Kupiecki, do niedawna polski ambasador w Waszyngtonie,
objął w środę obowiązki wiceministra obrony ds. międzynarodowych. Zastąpił Zbigniewa Włosowicza,
który jest kandydatem na szefa unijnej misji Eulex w Kosowie.

Dyplomata Robert Kupiecki, do niedawna polski ambasador w Waszyngtonie, objął w środę obowiązki wiceministra obrony ds. międzynarodowych. Zastąpił Zbigniewa Włosowicza, który jest kandydatem na szefa unijnej misji Eulex w Kosowie.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy MON Jacek Sońta, nominację dla Kupieckiego i odwołanie Włosowicza premier Donald Tusk podpisał w ubiegły piątek. Kupiecki stanowisko objął w środę, dzień wcześniej szef MON Tomasz Siemoniak pożegnał Włosowicza i odznaczył go Złotym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju".

Jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem nominacji dla nowego podsekretarza stanu w MON Siemoniak oceniał, że Kupiecki "jest jedną z najlepiej w Polsce przygotowanych osób, jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwa". "Pracował w Brukseli i Waszyngtonie. Jeśli miałem z nim kontakt, był to zawsze kontakt z najwyższej klasy profesjonalistą. Uważam, że jest osobą predestynowaną do zajęcia różnych stanowisk związanych z polityką bezpieczeństwa" - mówił minister obrony w wywiadzie dla PAP tuż przed świętem Wojska Polskiego.

45-letni Kupiecki pod koniec lipca zakończył misję ambasadora w Stanach Zjednoczonych (był nim od lutego 2008 r.). Wcześniej przez cztery lata pracował jako dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ, gdzie zajmował się m.in. ewentualnym rozmieszczeniem w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. W latach 1999-2004 pełnił funkcję zastępcy ambasadora w stałym przedstawicielstwie RP przy NATO i UZE w Brukseli. W MSZ pracował od 1994 r., przeszedł wszystkie szczeble drogi zawodowej, w służbie zagranicznej ma rangę ambasadora tytularnego. Prócz problematyki bezpieczeństwa zajmował się też dyplomacją wielostronną.

W 2011 r. Kupiecki uzyskał w Instytucie Studiów Politycznych PAN stopień doktora habilitowanego za rozprawę "Siła i solidarność. Strategia NATO 1949-1989". Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim, przez dwa lata pracował jako asystent w Instytucie Historii PAN, gdzie zajmował się najnowszymi dziejami Polski. Ukończył też Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz Centrum Polityki Bezpieczeństwa w Genewie.

Na początku lipca PAP dowiedziała się w źródłach dyplomatycznych w Brukseli, że Włosowicz kandyduje na szefa unijnej, policyjno-prawniczej misji Eulex. Liczy ona ok. 2 tys. osób i działa na terenie Kosowa. Informację o kandydaturze Włosowicza potwierdził wówczas MON.

Według informacji z Brukseli decyzja w sprawie szefa Euleksu miała zapaść do września. Źródła PAP oceniały, że Polak ma duże szanse. Od dwóch kadencji Euleksem kierują Francuzi, ale przedstawiciel tego kraju jest też szefem misji NATO w Kosowie i dlatego oczekuje się, że misją Eulex pokieruje osoba innej narodowości. Według źródeł Polaka popierają Niemcy.

Włosowicz był w MON ostatnim wiceministrem (od czerwca 2010 r.) mianowanym jeszcze, gdy resortem kierował Bogdan Klich. Odkąd w sierpniu 2011 r. miejsce Klicha zajął Siemoniak, sekretarza stanu Czesława Piątasa zastąpił Czesław Mroczek (sierpień 2011 r.), nowe stanowisko wiceministra ds. infrastruktury objęła Beata Oczkowicz (kwiecień 2012 r.), a zajmującego się sprawami zakupów uzbrojenia i modernizacją armii Marcina Idzika zmienił Waldemar Skrzypczak (czerwiec 2012 r.).

57-letni Włosowicz w resorcie m.in. przewodniczył pracom zespołu koordynującego udział MON w organizacji Euro 2012 i odpowiadał za działania resortu w trakcie unijnej prezydencji w 2011 r. W przeszłości był m.in. ambasadorem Polski przy ONZ (1993-97), w tym reprezentował Polskę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (1996-97). Między 1998 a 2000 r. był specjalnym doradcą ds. współpracy z zagranicą w Programie Rozwoju ONZ (UNDP), a potem przez pięć lat specjalnym wysłannikiem sekretarza generalnego ONZ na Cyprze.

Włosowicz jest doktorem nauk prawnych, specjalistą od prawa międzynarodowego publicznego, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i wieloletnim wykładowcą na tej uczelni. W latach 80. XX w. był stypendystą w Cambridge i Lozannie. W latach 2006-2007 był dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej, a od 2008 r. wykładowcą w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Rafał Lesiecki (PAP)

ral/ jzi/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)