Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rocznica katastrofy smoleńskiej - wspomnienie o ks. B. Gostomskim

0
Podziel się:

Skarbiec płockiego Muzeum Diecezjalnego otrzymał we wtorek imię ks. prałata
Bronisława Gostomskiego, kapelana Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wlk. Brytanii, który zginął
w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Skarbiec płockiego Muzeum Diecezjalnego otrzymał we wtorek imię ks. prałata Bronisława Gostomskiego, kapelana Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wlk. Brytanii, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Jak podkreślił dyrektor muzeum ks. Stefan Cegłowski, pochodzący z diecezji płockiej ks. Gostomski, wieloletni proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie, był dobrym człowiekiem, gorliwym kapłanem, ogromnie zaangażowanym i pracowitym. Przypomniał, że ks. Gostomski zawsze pamiętał o muzeum i wspierał jego działalność.

Podczas "Wieczoru wspomnień o ks. prałacie Bronisławie Gostomskim (1948-2010) " o wieloletniej przyjaźni z nim opowiadał były dyrektor płockiego Muzeum Diecezjalnego ks. Bronisław Gwiazda. W kwietniu 2010 r. ks. Gwiazda, jak co roku, odwiedził ks. Gostomskiemu w Londynie. Ks. Gostomski przygotowywał się wtedy do podróży na uroczystości 70. rocznicy mordu katyńskiego - wyjeżdżając zostawił swemu przyjacielowi karteczkę: "Wracam 14 kwietnia, godz. 16.50, terminal pierwszy - XB (ksiądz Bronisław - PAP)".

"Znaliśmy się i przyjaźniliśmy od 1974 r. Każdego roku odwiedzaliśmy się. Łączyła nas wspólna pasja - historia i historia sztuki, a także podróże. Trudno oswoić się ze śmiercią kogoś bliskiego" - powiedział ks. Gwiazda. Wspominał m.in. pierwszą wspólną podróż w 1978 r. i ostatnią, także wspólną w 2009 r. do Hiszpanii. "Umówiliśmy się, że w 2026 r. pojedziemy razem, tak na stare lata, na zaplanowaną na ten rok konsekrację całej katedry La Sagrada Familia w Barcelonie Antoniego Gaudiego. Jeżeli dożyję pojadę, może i on także tam się zjawi" - wyznał ks. Gwiazda, opowiadając o swym przyjacielu.

W rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia 2011 r., w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji ofiar katastrofy. Odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa poświęcona ks. Gostomskiemu z ziemią z miejsca katastrofy i napisem: "Kto umie kochać, potrafi żyć wiecznie". Jest to także motto wydanej przez tamtejszą parafię rocznicowej księgi pamiątkowej o ks. Gostomskim, która zawiera m.in. jego życiorys i opis posługi duszpasterskiej wraz z fotografiami i artykułami z prasy polskiej i zagranicznej.

Na rocznicowe uroczystości w Londynie pojedzie ks. Gwiazda, a także najmłodszy brat ks. Gostomskiego - Włodzimierz. "Pozostała rodzina będzie tego dnia w Sierpcu, potem w Warszawie" - powiedział PAP Włodzimierz Gostomski. "Tę śmierć bardzo przeżyliśmy, cała rodzina. Byliśmy potem w Smoleńsku, w Katyniu. Straciliśmy najbliższą osobę, a rok wcześniej zmarła nasza mama. Pamięć o moim bracie trwa. Dużo pracował, pomagał innym. Myślę, że ludzie go nie zapomną" - dodał.

Ks. prałat Bronisław Gostomski urodził się w Sierpcu (Mazowieckie) w 1948 r. W 1966 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. W 1979 r. ukończył studia historyczne na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Wtedy też rozpoczął pracę duszpasterską w polskiej parafii Zgromadzenia Księży Marianów w Londynie (Wlk. Brytania) - sam nie był członkiem zgromadzenia. W 1982 r. został proboszczem parafii w Peterborough, a w 1990 r. parafii w Bradford.

We wrześniu 2003 r. ks. Gostomski został proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie, która jest Sanktuarium Matki Bożej Kozielskiej. W tamtejszym kościele - zwanym także Kościołem Garnizonowym - znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej wykonana potajemnie przez ppor. Tadeusza Zielińskiego w sowieckim obozie w Kozielsku 1941 r., koronowana przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. w Krakowie. Kult Matki Bożej Kozielskiej był szczególnie bliski ks. Gostomskiemu.

Ks. Gostomski, który w drodze do Katynia towarzyszył ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, został pochowany 22 kwietnia 2010 r. na cmentarzu parafialnym w rodzinnym Sierpcu. (PAP)

mb/ sto/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)