Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rodzina nie wróci do zagrożonego osuwiskiem domu w gminie Łękawica

0
Podziel się:

Rodzina z Kocierza Moszczanickiego (Śląskie) nie wróci do zagrożonego
osuwiskiem domu; może się starać o odszkodowanie z MSWiA - dowiedziała się PAP w Urzędzie Gminy w
Łękawicy.

Rodzina z Kocierza Moszczanickiego (Śląskie) nie wróci do zagrożonego osuwiskiem domu; może się starać o odszkodowanie z MSWiA - dowiedziała się PAP w Urzędzie Gminy w Łękawicy.

Chodzi o trzy osoby, które zostały ewakuowane po tym, jak w połowie marca ziemia w Kocierzu Moszczanickim zaczęła się osuwać na szerokości około 30 metrów.

Według wójta gminy Stanisława Baczyńskiego osuwisko na razie się zatrzymało. Teren jest jednak bardzo niebezpieczny i w każdej chwili może ponownie ruszyć ostatecznie niszcząc dom. "Na razie jest spokojnie, ale wiosną rozpoczną się roztopy i sytuacja może się zmienić w każdej chwili" - dodał wójt.

Baczyński poinformował, że zespół przy Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego, który nadzoruje realizację projektu "Osłona przeciwosuwiskowa", zadecydował o nie przeznaczaniu środków na na stabilizowanie tego rejonu.

W okolicy osuwiska stoi więcej domów mieszkalnych, ale zagrożony lawiną ziemi jest jeden. Według Baczyńskiego rodzina, do której dom należy może się starać o odszkodowanie z MSWiA w kwocie do 300 tysięcy złotych; nie więcej jednak niż wartość dotychczas zajmowanego budynku.

Wiceszef wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Szczeponek powiedział w czwartek, iż z tak zwanej karty osuwiskowej, opracowanej przez geologów, wynika, że teren jest "na stałe" zagrożony osuwaniem się ziemi. Przeprowadzanie tam jakichkolwiek prac zabezpieczających byłoby bezcelowe.

"Oczywiście, że przy obecnej technice wszystko można zrobić, ale ważny jest też koszt. Ustabilizowanie terenu mogłoby kosztować wiele milionów złotych. Zabezpieczanie byłoby zatem nieekonomiczne" - powiedział.

Celem projektu "Osłona przeciwosuwiskowa" jest likwidacja skutków osuwisk. W skład wojewódzkiego zespołu nadzorującego projekt wchodzą przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz samorządów, na terenie których wystąpiły osuwiska. (PAP)

szf/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)