Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rodzina receptą na kryzys - hasłem Narodowego Dnia Życia

0
Podziel się:

"Rodzina receptą na kryzys" - to hasło obchodów tegorocznego Narodowego
Dnia Życia, który przypada w sobotę. Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia przekonuje,
że rodzina jest najlepszym sposobem na przetrwanie i wyjście z kryzysu.

"Rodzina receptą na kryzys" - to hasło obchodów tegorocznego Narodowego Dnia Życia, który przypada w sobotę. Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia przekonuje, że rodzina jest najlepszym sposobem na przetrwanie i wyjście z kryzysu.

W przeddzień Narodowego Dnia Życia wystartowała kampania poświęcona edukacji ekonomicznej rodzin - "Rodzina receptą na kryzys".

"W obliczu trudnych chwil ludzie odkrywają, co w życiu jest najważniejsze. W trudnych sytuacjach pozostają przy nas tylko najbliżsi. Rodzina pomaga wychodzić z kryzysu - jest szkołą przedsiębiorczości, dobrego zarządzania, współpracy. Warto w obliczu kryzysu przypominać, że rodzina może pomóc nam go przetrwać i z niego wyjść" - przekonywał Janusz Wardak ze Stowarzyszenia Instytut Edukacji i Rodziny.

Michał Czarnik z Fundacji Republikańskiej podkreślił, że w obecnej sytuacji demograficznej należy intensywnie wspierać rodzinę. Wyraził zadowolenie, że problemy demograficzne coraz częściej stają się przedmiotem debaty publicznej, jednak zwrócił uwagę, że w dyskusji na ten temat pojawia się wiele mitów, m.in. opinie podważające sens inwestowania w politykę rodzinną.

Jak podkreślił, jego fundacja przygotowała raport na temat polityki rodzinnej w krajach europejskich. "Pokazuje on, że są w Europie państwa, gdzie ludności przybywa i są to te państwa, gdzie nakłady na politykę rodzinną są duże" - mówił. Wskazał, że w Polsce przeznacza się na ten cel ok. 1 proc. PKB, podczas gdy w krajach o najlepszej sytuacji demograficznej, np. we Francji, w Skandynawii, jest to ok. 3,5-4 proc. PKB.

"Polityka rodzinna ma sens tylko wtedy, gdy nie ma charakteru pomocy socjalnej - ta potrzebna jest rodzinom najuboższym. Polityka rodzinna powinna być stosowana powszechnie, skierowana do wszystkich, niezależnie od dochodów" - przekonywał Czarnik.

Dodał, że poszczególne jej instrumenty powinny być kierowane przede wszystkim do rodzin wielodzietnych, ponieważ - jak pokazują badania - decyzje o drugim i kolejnym dziecku często są blokowane przez czynniki ekonomiczne i tu jest rola państwa.

Wyraził nadzieję, że Polska sięgnie po sprawdzone w innych krajach i skuteczne rozwiązania.

Marek Plotzke z Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia podkreślił, że związki między rodziną i pracą mają w naszym życiu ogromne znaczenie. "Wychowanie w rodzinie wpływa na to jakimi jesteśmy pracownikami w życiu zawodowym, z kolei nasze zaangażowanie w pracę przekłada się często na jakość życia rodzinnego. Zależy nam na tym, by dostarczyć rodzinom wskazówek jak poukładać te płaszczyzny w sposób zapewniający harmonijny rozwój w poszczególnych wymiarach naszego życia" - powiedział.

Jak dodał, w ramach tegorocznej kampanii fundacja przygotowała poradnik "Rodzina receptą na kryzys", który ma zainspirować rodziny do poszerzenia wiedzy ekonomicznej. "W naszej publikacji podpowiadamy jak wychowywać dzieci do odpowiedzialnego funkcjonowania w rzeczywistości rynkowej. Podsuwamy też pomysły na lepsze zarządzanie domowym budżetem" - mówił Plotzke. Wersję elektroniczną publikacji można pobrać ze strony www.dzienzycia.pl/poradnik.

W piątek przyznano także - po raz trzeci - Tulipany Narodowego Dnia Życia - nagrody dla zasłużonych dla propagowania wartości rodzinnych dziennikarzy, artystów, inicjatyw społecznych oraz samorządów. Nagrody przyznało jury złożone m.in. z naukowców, działaczy społecznych i artystów.

W tym roku nagrody otrzymali: w kategorii Samorząd Przyjazny Rodzinie - gmina Grodzisk Mazowiecki za pionierski program Karty Dużej Rodziny, w kategorii Dziennikarz - Marzena Nykiel, publikująca głównie w tygodniku "Uważam Rze", "za rzetelne przedstawianie tematów związanych z szeroko pojętą problematyką rodzinną". W kategorii Dzieło kultury nagrodę otrzymała Fundacja Orszak Trzech Króli "za pielęgnowanie tradycji i konsekwentną pracę nad rozwojem inicjatywy", zaś w kategorii Inicjatywa Społeczna, nagrodzono Fundację Mamy i Taty za kampanię "Rozwód, przemyśl to".

Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm w 2004 r. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: "Dom pełen skarbów", "Być ojcem - rola życia", "Razem na zawsze" i "Jestem mamą - to moja kariera".(PAP)

akw/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)