Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
odszkodowanie
12.07.2010 21:00

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej rozważają wnioski o odszkodowanie

Do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa zgłosiło się pięć osób z rodzin ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem z informacją, że rozważają wystąpienie z wnioskiem o odszkodowanie - powiedział w poniedziałek PAP prezes Prokuratorii Marcin Dziurda.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa zgłosiło się pięć osób z rodzin ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem z informacją, że rozważają wystąpienie z wnioskiem o odszkodowanie - powiedział w poniedziałek PAP prezes Prokuratorii Marcin Dziurda.

"Podkreślam, że te osoby nie złożyły u nas wniosków o odszkodowanie. To był sygnał, że rozważają dochodzenie ewentualnych roszczeń. Otrzymały od nas informacje, że nie jest do tego konieczna droga sądowa, a możliwa jest ugoda. W rozmowach z nimi nie było mowy o wysokości odszkodowań" - powiedział.

Jak zaznaczył Dziurda, te osoby zostały wcześniej poinformowane przez Kancelarię Premiera, że mają taką możliwość.

Dodał, że w Prokuratorii trwają obecnie prace dotyczące warunków ewentualnych rozmów ugodowych. "Musimy dokonać analizy stanu prawnego i analizy formy ewentualnych roszczeń. To jest sprawa poważna i musimy ją przeanalizować także w zakresie statusu samolotu - odpowiedzieć na pytanie, czy fakt, że był to samolot wojskowy będzie miał wpływ na ewentualne wypłaty odszkodowań" - zaznaczył.

"Pod koniec sierpnia porozmawiam ponownie z osobami, które skontaktowały się z Prokuratorią Generalną. Przekażę im wyniki naszych analiz. Wtedy ustalimy, czy rozpoczną się rozmowy ugodowe ws. ewentualnych odszkodowań. To wszystko jednak zależeć będzie do rodzin ofiar" - powiedział.

Mec. Rafał Rogalski, pełnomocnik niektórych bliskich ofiar katastrofy, w tym Jarosława Kaczyńskiego, powiedział w poniedziałek PAP, że na razie ani on, ani osoby, które reprezentuje, nie otrzymały z Prokuratorii Generalnej żadnych sygnałów na temat ewentualnych odszkodowań. Dodał, że w najbliższym czasie będzie chciał uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, a także dowiedzieć się, jakie jest umocowanie prawne Prokuratorii Generalnej w tej kwestii.

"Toczy się obecnie śledztwo, trwają czynności prokuratorskie, mówienie o odszkodowaniach może być nieco przedwczesne" - ocenił mecenas. Zaznaczył jednak, że nie przekreśla inicjatywy Prokuratorii.

Rogalski powiedział, że na obecnym etapie sprawy najważniejsze jest dotarcie do prawdy o katastrofie, a szczegóły dotyczące odszkodowań należy rozpatrywać w dalszej kolejności. (PAP)

luo/ mja/ abr/ mhr/

Tagi: odszkodowanie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz